Tööstuslik saeliin Wood-Mizer TVS HD kaubaaluste tootmises
By Wood-Mizer, Europe

Tööstuslikud saeliinid, mida tuntakse ka kui Wood-Mizer Systemsi tootesarjana, on automatiseeritud lahendused saematerjali tõhusaks ja säästlikuks tootmiseks. Poola ettevõte Glinkowski töötab sellise liiniga alates 2021. aastast. Liini töötasid välja Wood-Mizeri insenerid konkreetsete ülesannete järgi ja uude süsteemi integreeriti ka juba olemasolevad tehaseseadmed.
Ettevõte Glinkowski on alates 1997. aastast spetsialiseerunud kohalikule turule kvaliteetsete kaubaaluste ja ehituses kasutatava saematerjali tootmisele. Ettevõttes Glinkowski kasutatav Wood-Mizeri saeliin koosneb kahekordsest vertikaalsest saeraamist TVS HD, horisontaalsest jaotuspingist HR700 ja kahe võlliga multisaest MR200, samuti on rambid palkide pealelaadimiseks ning etteande-, mahalaadimis-, sorteerimis- ja edastamislauad.




Kahekordne vertikaalne saeraam TVS HD esmaseks saagimiseks
„Saeliini põhiülesanne on maksimaalselt tõhusalt toota toorikuid kaubaalustele ehk saada igast palgist kaubaaluste jaoks maksimaalne kogus toorikuid, kiirendada protsessi ja vähendada käsitööd,“ selgitab Adam Kubiak, ettevõtte Wood-Mizer tööstuslike seadmete müügijuht. „Selles liinis kasutatakse palkide saagimiseks põhimasinana saeraami TVS HD – see valmistab kahepoolse prussi, mis edastatakse horisontaalsele jaotuspingile HR700, et vähendada prussi mõõtmeid. Liini viimane masin on kahe võlliga multisaag MR200, mis saeb prussi kaubaaluste tootmiseks kasutatavateks laudadeks. Liini olulised täiendused on transportimis- ja sorteerimislauad, mis tagavad materjali kiire voo.“
Liini alguses olevat horisontaalset rampi kasutatakse saeraami TVS HD etteandelauale palkide laadimiseks. Väljaspool tsehhi oleva rambi väline osa on jäetud alles varasemast süsteemist; see võimaldab hoida palkide varu, et töö ei katkeks. Wood-Mizer pakub laadimisrampe koos 3,6 või 6 meetri (12 või 20 tolli) pikkuste konveieritega, mida saab kergesti kohandada vastavalt tootmisvajadustele.
Palkide ramp on ühendatud pealelaadimiseks mõeldud kaldplatvormiga, millel on hoovad, millega antakse palgid ühekaupa ette vertikaalsele saeraamile TVS HD. Kui palk on etteandelaual, siis see fikseeritakse ülalt tappidega surverullidega ja transporditakse veoratastega kettidele. Etteandelaud sünkroniseeritakse pealelaadimise platvormiga, mistõttu palgi mahalaadimisel tõusevad rullid üles.
Operaator kontrollib saagimise protsessi juhtpaneelilt, mis asub saeraami TVS HD ees. Palkide pealelaadimiseks, positsioneerimiseks ja etteandeks on juhtkang, samuti on olemas elektrooniline joonlaud selliste saagimise parameetrite reguleerimiseks nagu saepeade asend ja kaugus üksteisest. Juhtpaneeli kohal on neli valvekaamerat, mille abil saab operaator tähelepanelikult jälgida kogu protsessi.






Kahekordne vertikaalne saeraam TVS HD on mõeldud 150–450 mm diameetriga ja 120–520 cm pikkuste palkide saagimiseks. „Tellija soovi korral saame seda tööpinki valmistada vajaliku pikkusega palkide jaoks, näiteks 100–350 cm,“ räägib Adam Kubiak. „Võrreldes standardse vertikaalse saeraamiga TVS, on versioon TVS HD tõstetud põrandast umbes 254 mm kõrgemale. Tänu sellele oleme tööpingi alla paigaldanud konveierilindi, mis kogub saepeade alt kokku saepuru. Standardsel vertikaalsel sael TVS on üks rihm, millega võimsust mootorilt saele üle kanda (11 kW, 15 hj), versioonil TVS HD aga kaks eraldi rihma, mis võimaldavad kasutada palju võimsamaid elektrimootoreid (18,5 kW, 25 hj).“
Saeraamil TVS HD saab kasutada kahte tüüpi terasid: standardseid lintsaage laiusega 38 mm või terasid laiusega 50 mm (2 tolli). Saelehe pingutuse süsteem – käsitsi juhitav manomeetriga hüdrauliline pump – teenindab korraga kahte lintsaagi mõlemal saepeal. Spetsiaalne rõhuandur lülitab kogu saeliini välja, kui rõhk järsku langeb (nt saelehe purunemise korral).
Saeraami TVS HD mahalaadimislaual on optiliste andurite juhitavad külgmised kettad ja surverullid. Selle mehhanismi põhiülesanne on hoida kahepoolset prussi stabiilselt ja anda see mööda liini edasi ülekandelauale. Pärast seda, kui prussist on saetud pindlauad, tagavad külgmised kettad pindude kontrollitud kukkumise transportivale kaldplatvormile, mis viib need edasi teisele töötlemismasinale (antud juhul on selleks kliendi olemasolev masin, mis on saeliini TVS HD sisse ehitatud). Saeraami TVS HD mahalaadimislaua lõpus liigub viimane surveratas kõrvale, et pöörata pruss horisontaalsesse asendisse. Pruss antakse edasi mööda konveierit järgmisse töötlemisetappi.




Horisontaalne jaotuspink HR700 prussi suuruse vähendamiseks
Järgmises etapis teeb ühe peaga horisontaalne jaotuspink HR700 saeraamilt TVS HD saadud kahepoolsed prussid väiksemaks. Esmalt materjal tsentreeritakse etteandelaual ühe vertikaalse rulli abil, mis surub iga prussi vastu külgtuge. Horisontaalne jaotuspink HR700 lõikab prisma kaheks ja annab need edasi järgmisele tööpingile.
„Otsustasime liinile lisada horisontaalse sae HR700, et vältida palkide sorteerimise vajadust enne nende liikumist vertikaalsele saele TVS HD,“ selgitab Adam Kubiak. „Nii saame panna igas mõõdus palgid (läbimõõduga 150–450 mm) pealelaadimise platvormile ja saagida neid kahes etapis: esmalt saeraamil TVS HD ja seejärel jaotuspingil HR700. Iga saeraamil TVS HD töödeldud 450 mm läbimõõduga palgi kohta saame 400 mm laiuse kahepoolse prisma ja kaks lauda, mis lähevad edasisele töötlemisele; prisma lõikame aga järgmises etapis jaotuspingil HR700 kaheks 200 mm prussiks.“
Ühe peaga horisontaalne saag HR700 on modulaarne. Mitme mooduli ühendamisel saab jaotuspingi HR700 muuta mitme peaga lintsaeks koos maksimaalse võimaliku komplekteerimisega kuni kuus pead tööpingis. Masinal on elektrimootorid võimsusega 11 kW või 15 kW iga saepea jaoks. HR700 kasutab 32–38 mm laiuseid saelehti ja 600 mm läbimõõduga rihmarattaid. Rihmaratastel sae pingutamise süsteem töötab käsitsi juhitava manomeetriga hüdraulilise pumbaga. Sarnaselt saeraamile TVS HD on tööpingil rõhuandur, mis sae purunemise korral peatab saeliini.






„Kolmandas etapis liigub 200 mm paksune pruss multisaele MR200, mis muudab selle neljaks 100 mm laiuseks prussiks, mis sobivad ideaalselt kaubaaluste tootmisstandarditele,“ selgitab Adam. „Samuti ei unusta me pindlaudade ümbertöötlemist. Ideaalis on vaja igast toorikust teha 1–2 lauda ja põhimaht suunata multisaele MR200, et saada igast palgist maksimaalne tootlus.“
Pärast jaotuspinki HR700 on vaja prussid asetada ühte ritta rullikutega etteandelauale, millel on lihtne optilisel anduril ja pneumaatilisel silindril põhinev separaator. Prussid liiguvad kiiresti mööda 3 m pikkust rullikutega konveierit. Enne seda, kui prussid jõuavad kahe võlliga multisaele MR200, need tsentreeritakse külgtugede ja surverullide abil. Tsentreeriv etteandelaud multisae MR200 ees töötab järjestikku optiliste andurite abil: kohe, kui pruss asub tsentreerivate rullide vahel, suruvad seda külgtoed ja alles seejärel ülemised rullid. Laual on ka spetsiaalsed plaadid väiksemate, 80 cm pikkuste prusside etteandeks.
„Rullidega ülekandelaud on mõeldud mitte ainult jaotamiseks, õigete vahede loomiseks ja tsentreerimiseks, vaid sellel on veel üks eesmärk. Saeliinil kasutatakse saeraami LT20, et saagida mittegabariitseid palke, mis oma suuruselt kahekordsele vertikaalsele saele TVS HD ei sobi,“ räägib Adam. „Seda rullidega lauda kasutatakse saeraamil LT20 valmistatud prusside virnastamiseks ja nende edastamiseks multisaele MR200. Selles olukorras töötab ainult osa saeliinist. Külgmised piirded eemaldatakse ja prusse saab laualt maha tõsta kahveltõstukiga.“




Lõpptoorikud teeme multisaega MR200
Ettevõtte Glinkowski saeliinis on multisae MR200 peamine eesmärk teha igast 200 mm paksusega prussist neli 100 mm laiusega toorikut ja edastada materjali sorteerimislauale. Liini lõpus on materjali selekteerimiseks rullikutega konveier, millel on seade, mis paneb tööle kettkonveieri, kuhu kogutakse valmistoode. See konveier aktiveeritakse vaid lühikeseks ajaks, et abiline saaks lauad ära võtta.
Multisael MR200 on kaks võlli, millele on paigaldatud neli ketassaagi, kuid multisaele MR200 saab paigaldada kuni 12 saagi igale võllile (kokku 24 saagi), et saagida pruss kohe ühe töökäiguga mitmeks toorikuks. Seda standardset masinat kasutatakse saeliinis protsessi tõhususe tõstmiseks. Multisael MR200 on ülemisel kattel kruvikäepide võllide asendi reguleerimiseks. „Sellel masinal saame reguleerida mõlema võlli asendit eraldi,“ selgitab Adam Kubiak. „Võllide alla on paigaldatud purustaja, mis purustab puukoore ja puidu väikesed tükid. See on masina oluline osa, kuna ei lase saepurul ummistada tõmbeavasid.“




Kõik Wood-Mizer Systems tootesarja masinad saab ühendada vaakumiga tõmbesüsteemiga, et viia saepuru kogus minimaalseks ja hoida tsehhis puhtust. Lisaks on elektrikaablid paigaldatud paigalduskarpidesse saeliini alla või selle kohale, et tööpiirkondade puhastamine masinate all oleks kergem.
Täiendava informatsiooni saamiseks pöörduge Wood-Mizeri kohaliku esindaja poole.
***