Miks lintterad rebenevad
By Wood-Mizer, Europe

Saeveskiga töötamisel tuleb tähelepanu pöörata linttera rebenemise kaheksale peamisele põhjusele.
Mitu tundi peab linttera töötama või mitu kuupmeetrit materjali lõikama, enne kui see õheneb või rebeneb? Vastused nendele küsimustele ei sõltu ainult tera kvaliteedist. Selles artiklis me räägime, millele peate saeveskiga töötades tähelepanu pöörama, et vältida tera enneaegset purunemist ja pikendada selle eluiga.
Lintterade tootjad ei määra tera töötamise tundide või kuupmeetrite täpset piirarvu. Asi on selles, et tera seisundit mõjutavad liiga paljud tegurid, mida tootja ei saa kontrollida. Näiteks vastutab Wood-Mizer tera tootmise protsessi eest ja tagab, et see on valmistatud kvaliteetsest terasesulamist, mis on pärit Euroopa terasetootmisettevõtetest, ning et tera lõikamine, karastamine, teritamine, hammaste räsamine ja rõngaks keevitamine toimub tipptasemel seadmetel.
Kuid tera eluiga ei mõjuta mitte ainult selle valmistamise viis, vaid ka ekspluateerimise protsess.
- Tera ettevalmistamine tööks: kuidas hambaid teritada ja räsada.
- Lintsaepink: millisel saeveskil tera töötab, kas pink on õigesti seadistatud ja kas tera on pingile õigesti paigaldatud.
- Puidu kvaliteet: kas palgid on puhtad, kas neis on metallist suletisi, kas masinal on koorija.
- Sae etteandekiirus: sae puitu sisenemise hetk on eriti oluline.
Vaatame lähemalt lintsae enneaegse katkimineku põhjuseid.
Põhjus 1. Tera on olnud liiga kaua kasutuses.
Oluline reegel: lintsaeveskiga töötades vahetage lintsaag teritatud sae vastu välja iga 1,5 töötunni järel. Kui palgid on määrdunud, tuleb saage sagedamini vahetada.


Põhjus 2. Sae tugirullikud on kulunud.
Rullikud tagavad sae õige asendi sängi suhtes ja annavad saele lõikamisel stabiilsuse. Need vastutavad ka sae õige pingsuse eest. Seetõttu on oluline, et saega kokkupuutuval rullikute pinnal ei oleks kulumisjälgi, et need ei oleks deformeerunud (kooniline kuju), neil ei oleks kahjustatud laagreid ja rulliku veljel poleks sügavaid kriime. Kulunud rullikud põhjustavad sae vibratsiooni ja ebastabiilset tööd, mis viib lõpuks sae rebenemiseni. Kui rullikud on kulunud, tuleb need välja vahetada.
Põhjus 3. Rihmarattad on õhenenud.
Wood-Mizeri patenteeritud ujuvrihmad rihmaratastel ei lase sael kontakteeruda rihmaratta metalliga. Need mitte ainult ei pikenda sae eluiga: tänu rihmadele ei pea Wood-Mizeri rihmarattaid kunagi parandama.
Kasutage patenteeritud Wood-Mizer B57 rihmaratta rihmasid. Neil on spetsiaalne kiilukujuline lõige. Neid nimetatakse „ujuvateks“, kuna need ei külgne tihedalt rihmaratastega, nii et pöörlemisel lendab saepuru tsentrifugaaljõu mõjul rihmade alt välja.
Kui rihmaratta rihmad on kulunud, võib tera rihmarattaga kokku puutuda, põhjustades sae rebenemise. Seetõttu on oluline kontrollida rihmade seisukorda. Nende pinna kihistumine on lubamatu; samuti ei tohi need olla saepuruga liialt saastunud. Kui sae töörõhuni pingutamisel on sae ja rihmaratta vaheline kaugus alla 1 mm, tuleb selline rihm välja vahetada. Tavaliselt vahetatakse mõlemad rihmad välja korraga. Lisaks soovitame ühtlase kulumise tagamiseks pea- ja tühikäigurataste rihmarattaid aeg-ajalt omavahel vahetada.


Põhjus 4. Sae rullikud on reguleerimata.
Rullikuid reguleeritakse saeveski tööriistakomplekti kuuluva reguleerimisjoonlaua abil. Vahe sae tagumise ääre ja rullikute servade vahel peaks olema vähemalt 3–4 mm ja mõlema rulliku jaoks sama. Samuti peavad rullikud looma sae pingsuse 5–6 mm allapoole. Lisateavet selle reguleerimise kohta leiate artiklist „Kuidas seadistada sae rullikuid lintsaeveskil“.


Põhjus 5. Kontrollige sae asendit rihmaratastel.
Veetava rihmaratta reguleerimine on tavaliselt lihtne; seda on üksikasjalikult kirjeldatud kasutusjuhendis. Keerulisem protseduur on ajamiratta reguleerimine. Veenduge, et pärast mõlema rihmaratta reguleerimist istuks tera rihmaratastel võrdselt (keskmiselt 3–4 mm tera ava ja rihmaratta pöia vahel). Kui teil on nende kohanduste kohta küsimusi, pöörduge oma Wood-Mizeri teeninduskeskuse tehniku poole.
Põhjus 6. Linttera on nürinenud.
Kuidas teada saada, et linttera on nürinenud? Kui tera on nüri, langeb selle pingsus töö ajal pidevalt ja lõikepind muutub laineliseks. Seda probleemi ei saa lahendada, pingutades seda üle soovitatud väärtuse, mis on märgitud teie masina saepea kleebisel. See võib aidata vaid lühikeseks ajaks. Selleks et saed oleksid alati õigesti teritatud, on vaja regulaarselt kontrollida CBN-lihvketta seisukorda, vahetada lihvimismasinas õli ja, kui lihvketta pind on määrdunud, puhastada see lahustiga.
Miks on linttera nürinenud?
- Tera on töötanud üle 1,5 tunni järjest.
- Palgid on kaetud koore ja mudaga. Mõnikord piisab vaid 15–20 cm sellise palgi lõikamisest, et tera nürineks. Seetõttu peate määrdunud palkide saagimisel puhastama neid koorest käsitsi või kasutama koorijat – spetsiaalset seadet Wood-Mizeri pinkidel. Koorija on lõikur, mis teeb lõike, eemaldades õhukese kooreriba otse kohas, kus linttera puitu siseneb.
- Samuti võib tera puidus kokku puutuda metallist takistusega: naelad, sõjaaegsete mürskude killud jne. Sel juhul tuleb tera välja vahetada ja ära teritada ning saerullikud uuesti seadistada.
Siit saate 10 näpunäidet teemal „Kuidas oma linttera kasutusiga pikendada“.


Põhjus 7. Tera agressiivne etteanne.
Kui kõik ülaltoodud on teie masinal korras, pöörake tähelepanu saagimistehnikale. Operaatorid võivad saagida liiga kiiresti, püüdes eesmärke ületada. See põhjustab peaaegu alati sae ülekoormust ja toodete kvaliteedi halvenemist. Agressiivne tera etteanne koormab tera üle ja põhjustab selle „kõikumist“ lõikes. Sel juhul ilmuvad tera juhtrullide äärikutele selged kontaktmärgid tera tagumise servaga.
Kui pärast tera puitu sisenemist tera „sukeldub“ ja plaadi pind tuleb laineline, soovitame teil lugeda artiklit „Mida teha, kui lintsaeveskil saagimisel tekib „laine““.
Tera ülekoormus tekib ka siis, kui selle parameetrid – hamba profiil ja seadistus – ei vasta puiduliigile.


Põhjus 8. Vead linttera teritamisel ja räsamisel.
See on tera enneaegse rebenemise kõige levinum põhjus.
Hea uudis: kaasaegsed teritusseadmed kasutavad CBN-lihvkettaga teritamise tehnoloogiat, millel on terahamba profiil, mis tähendab, et teritamise kvaliteet sõltub vähem inimlikest vigadest. Siit saate lugeda Wood-Mizeri soovitusi lintterade teritamiseks ja ülevaadet erinevates hinnakategooriates Wood-Mizeri teritusmasinatest, mis erinevad eelkõige jõudluse poolest. Kõik need masinad tagavad terahammaste kvaliteetse korrapärase teritamise.
Teritamine on vajalik mitte ainult lõiketera teritamiseks, vaid ka saehambavahedesse tekkinud arvukate mikropragude eemaldamiseks. Koormuse all võivad need mikropraod suureneda, põhjustades tera rebenemise.
Wood-Mizer soovitab ühe teritusega eemaldada 0,10–0,15 mm metalli.
Juhul kui tera töötas rasketes tingimustes (määrdunud või külmunud palgid), tuleb ühe teritusega eemaldatud metalli kogust suurendada või teritamist korrata 2-3 korda, et eemaldada kõik mikropraod. Samal ajal ei tohiks teritusratta surve terale olla liiga suur, et vältida saelehe lõõmutamist, mis vähendab selle tugevust. Tera teritamisel tohib teritusseadmes kasutada ainult jahutavat mineraalõli.
Kui teritusprotsessi ajal toimub saelehe lõõmutus, muutub serv lõõmutuskohas väga hapraks. Sellises kohas tekivad sügavad mikropraod, mis saagimisel viivad tera rebenemiseni.


Metalli lõõmutamise põhjused on järgmised.
- Liiga tugev surve lihvketta teritamise ajal.
- Ületeritus sobimatu profiiliga CBN-ketta kasutamise tõttu. Sellisel juhul ei ole teatud osa profiili servast üldse läbistatud, samas kui teine lõik on läbistatud liiga agressiivselt. Just selles piirkonnas toimubki saelehe lõõmutamine ja seejärel tekivad sügavad mikropraod, mis põhjustavad tera rebenemise, isegi kui see on peaaegu uus ja läbinud vaid mõne terituse.
Wood-Mizeri terituspinkide ülesanne on reguleerida lihvketta asendit tera suhtes. Lisaks toimub Wood-Mizeri teritus- ja räsamispingi ostmisel tasuta kasutajakoolitus.
Pärast tera teritamist kontrollige tulemust (profiil, geomeetria), kasutades võrdluseks uut tera. Kui tera on õigesti teritatud, on sellel
- õige hambaprofiil,
- kõikide hammaste kõrgus on ühesugune,
- tera pinnal ei ole jämedaid jooni ega metalli lõõmutamise jälgi,
- metallist kisud on täielikult eemaldatud.
Siit leiate Wood-Mizeri juhiseid lintterade räsamiseks ja ülevaate räsamispinkidest.


Kuus levinud viga lintterade teritamisel ja räsamisel
1
Teritamiseks kasutati vale profiiliga CBN-lihvketast. Vale hambageomeetria muudab tera kiiresti nüriks ja viib ka teritusratta kiiresti rivist välja.
2
Teritusmasina press ei ole teritusratta suhtes reguleeritud. Selle tulemusel põhjustab terahammaste erinev kõrgus lainelise saetee.
3
Kui lihvketas on liiga määrdunud ja ummistunud kristallpinnaga, toob see kaasa metalli lõõmutamise, tera liiga kiire kulumise ja lainelise saetee.
4
Kui teritusketas on tugevalt kulunud, on teritamisprotsess ebaefektiivne, kuna kõiki mikropragusid ei õnnestu terakerelt eemaldada.
5
Ebaühtlane hammaste räsamine, mis tähendab, et hammaste vasakule ja paremale nihkumise vahe on erineva pikkusega. Tera tekitab lõikamisel lainelist pinda.
6
Räsamispunkt on seatud liiga kõrgele. See toob kaasa halva saagimiskvaliteedi, lainelise saetee ja tera enneaegse rebenemise. Saagimise ajal hakkab tera vibreerima. Räsamispunkti õige asend on 1/3 hamba kõrgusest.
Siit saate 10 näpunäidet teemal „Kuidas oma linttera kasutusiga pikendada“.


Soovitus: kasutage kvaliteetset tööriista – see tasub end ära
Öeldakse, et saagimise õnnestumine sõltub 90% ulatuses terast. Kuna aga tegemist on kuluva tööriistaga – tera muutub töötamise ajal õhukeseks ja läheb katki –, püüavad paljud saeveskid terade arvelt kulusid vähendada, valides kõige odavamad, s.t mitte eriti kvaliteetsed terad.
Tuleb mõista, et isegi kui tera on analoogidest kallim, ei tähenda see, et tööriista maksumus ümberarvutatult lõigatud kuupmeetritesse oleks suurem. Vastupidi, kvaliteetsema teraga saate rohkem toodangut kui odavamate teradega ning selle tulemusel on kallis tera tulusam ja säästab tööriistakulusid.
Väga kallite, raskesti töödeldava puidu jaoks ette nähtud spetsialiseeritud terade ja väga odavate terade vahel, mille kogu eelis seisneb nende hinnas, leidub kesktee: kvaliteetsed terad taskukohase hinnaga, mis vastavad just teie vajadustele.


Kuidas valida õige linttera
Wood-Mizer on üks väheseid seadmetootjaid, kes toodab ka lintterasid. Wood-Mizer on välja töötanud ja patenteerinud 10/30 universaalse hambaprofiili, mida tunnustatakse saetööstuse etalonina – paljud saemehed nimetavad seda Wood-Mizeri profiiliks.
Täna toodab Wood-Mizer mitmeid lintterade seeriaid, mis erinevad peamiselt terasesulamite poolest, millest terad on valmistatud. Tänu hambaprofiilide, -paksuse ja -pikkuse erinevatele kombinatsioonidele on Wood-Mizeril saadaval üle 100 erineva linttera variandi, mille hulgast saate valida optimaalse tera nii hinna kui ka kvaliteedi poolest. Rohkem infomatsiooni saate ülevaatest „Kuidas valida õige Wood-Mizeri linttera“.
Wood-Mizeri Euroopa tehas toodab aastas sadu tuhandeid meetreid lintterasid. Tegemist on nüüdisaegse tootmisüksusega, mis on sertifitseeritud vastavalt ISO 9001: 2015 kvaliteedistandarditele. Siin saate minna videoreisile Wood-Mizeri töötubadesse ja saada rohkem teavet lintterade tootmise sammude kohta.
Pange tähele, et Wood-Mizer pakub rõngaskeevitatud lintterasid mistahes pikkuses ning pakub keevisõmblusele garantiid.
Wood-Mizer soovib teile edukat saagimist ja head kulude kokkuhoidu!
Liituge Wood-Mizeri uudiskirjaga ja saate tasuta e-raamatu „Kuidas oma linttera jõudlust parandada”.
***