Servamispingi EG800 ja mitmesaelise pingi MR200 võrdlus
By Wood-Mizer, Europe

Saematerjali tootmismahte on võimalik suurendada saagimise kiiruse ja tõhususe arvelt. Wood-Mizer pakub tootlikkuse suurendamiseks laia valikut saepinke. Saeettevõtte potentsiaali ärakasutamiseks võib esimene samm olla lintsaeraamile pikisuunalise servamispingi ja/või mitmesaelise pingi lisamine. Selles artiklis võrreldakse Wood-Mizeri kahte tööpinki: servamispinki EG800 ja mitmesaelist pinki MR200. Vaatame nende omadusi ja arutleme, kuidas tootmise optimeerimiseks neid saepinke tõhusalt saeettevõttesse lõimida.
Kompaktne ja universaalne kahe võlliga mitmesaeline pink Wood-Mizer MR200
Mitmesaeline pink MR200 on mõeldud selliste prusside saagimiseks, mille maksimaalne paksus on 200 mm, laius 540 mm ja minimaalne pikkus 800 mm (maksimaalne pikkus sõltub materjali etteandeks kasutatavate moodullaudade arvust). Deklareeritud tootlikkus on kuni 10 kuupmeetrit valmislaudu tunnis.
Saepingil MR200 on kaks võlli, millest igaühele saab paigaldada kuni 12 ketassaagi läbimõõduga 200–350 mm. Kõige suuremat saagide läbimõõtu 350 mm soovitatakse kasutada paksemate prusside puhul, kõige väiksemat läbimõõtu 250 mm aga õhema materjaliga. Mida väiksem on saagide mõõt, seda vähem tekib saepuru ja puidust saab rohkem valmistoodangut.




Saepingi MR200 ainulaadne omadus on võimalus reguleerida võllide kõrgust. See on eriti tähtis õhema materjali lõikamisel. „Kui saete 150 mm paksust prussi, saab võlle reguleerida selliselt, et mõlemad võllid saavad sarnase koormuse. Sel juhul saeb ülemine võll paksusest umbes 60% ja alumine 40% ning mootorid töötavad sarnaselt, jaotades kulumise mõlemale võllile ühtlaselt,“ selgitab Adam Kubiak, Wood-Mizeri tööstuslike seadmete müügijuht. Võllide käsitsi reguleerimiseks kasutatakse kolme kruvi, millest üks on kõrguse muutmiseks ja kaks võllide positsioneerimiseks. Saepingi küljel asub skaala, mis näitab võllide kõrgust. Kõikide võllide ja saagide kaitsekatetel on elektromagnetilised lukud, mida saab avada vaid siis, kui mootorid ei tööta.
Võllid töötavad kahe elektrimootoriga, millest üks paneb liikuma ka puidu purusti. „Kui te lõikate õhukest materjali, siis soovitame kasutada ainult ühte võlli; teine võll lülitage välja ja sellele ei pea ühtegi tera paigaldama. See funktsioon on mugav kasutajatele, kes saevad üsna õhukest materjali ja kel ei ole vaja ülemist võlli kasutada,“ selgitab spetsialist. Sellises olukorras kasutatakse saepinki MR200 tavalise servamispingina. Elektrikappi on paigaldatud kaks ampermeetrit, et kontrollida iga mootori kasutatavat võimsust.
Ajami etteande süsteem (kuni 15 m/min) ja kiiruse automaatse reguleerimise mehhanism lihtsustavad prusside etteannet tööpingile. Etteande kiirus väheneb, kui mootorite koormus suureneb. Selleks, et prusse tööpingile täpselt anda, asuvad sissepääsul külgtugi, abirullid ja tagasilöökide vastased toed. Spetsiaalne vars aitab prussi tagasi tuua, kui see on lõikemehhanismi kinni jäänud. Saepingi MR200 standardvarustuses on üks pealelaadimise ja üks mahalaadimise laud (mõlema pikkus on 1,8 m). Tegu on moodullaudadega ja kasutaja saab lihtsa vaevaga neid lisada, et saavutada soovitud pikkus.




Operaatori kaugjuhtimispaneel teeb saepingi MR200 juhtimise mugavaks. Paneeli saab liigutada ükskõik millisesse asendisse saepingi juures ja see teeb masina lõimimise saeliiniga paindlikumaks. Operaatori paneelil on pinge indikaator, kaitse indikaatorid, avariinupp, mootorite käivitamise/peatamise nupud, saetee lasernäidiku lüliti, tagasikäik, toitenupp, etteande kiiruse potentsiomeeter ja kalibreerimine.
Mitmesaelisel saepingil MR200 on võllide alla paigaldatud saepuru purustaja, mis hoiab ära selle, et saepuru ja jäägid ummistavad masina lõikemehhanismi. Ummistumine on prusside saagimisel laialt levinud probleem., mis häirib operaatorit, kuna pink tuleb seisma panna ja puhastada. Lisaks purustajale on saepuru jaoks kaks väljalaskeava (läbimõõduga 150 mm), millest üks asub masina ülaosas ja teine allosas. Saepuru tõhusaks eemaldamiseks soovitame kasutada ettevõtte Wood-Mizer tõmbesüsteemiga tolmueemaldajat MES. „Esmalt tuleb tööle panna tolmu eemaldamise aparaat ja seejärel käivitada saepink MR200, muidu võib saepuru väljalaskeavad ummistada,“ märgib Adam Kubiak.




Servamispink Wood-Mizer EG800 laudade valmistamiseks tööstuslikul tasemel
Ühe võlliga servamispinki EG800 võib kasutada ka mitmesaelises režiimis, kuigi selle peamine kasutus on laudade ja prusside servade lõikamine. Pink EG800 töötati välja selleks, et lõigata materjali, mille maksimaalne paksus on 110 mm, laius 640 mm ja minimaalne lõikepikkus 1,2 m. Lõikepikkusel ei ole maksimaalset piiri, kuna vajaliku pikkuse saavutamiseks saab tööpingile lisada moodullaudu. Peenpuidu ümbertöötlemiseks on saepinki EG800 lihtne lõimida Wood-Mizeri taaraliiniga (SLP) või mõne teise saeliiniga.
Saepingi EG800 võllile saab paigaldada neli ketassaagi läbimõõduga 375–400 mm ja neli võimsat surverulli. Võll ja etteanderullid töötavad elektrimootoriga, mille võimsus on 30 kW või 55 kW. Selleks et pääseda ligi lõikemehhanismile, tuleb operaatoril vabastada kinnitusvarred ja avada ülemine kaas. Terasid, tihendeid ja hülsse on võimalik vahetada ka väiksema küljeava kaudu. „Lõikelaiust saab hõlpsasti reguleerida erineva paksusega tihenditega. Kõikidele tihenditele ja hülssidele on graveeritud tunnusnumber, mille abil on neid lihtne juurde tellida,“ selgitab Adam Kubiak.






Juhtpaneel on valmistatud eraldi seadmena, et saepinki oleks lihtsam saeliiniga lõimida. Lõikelaiuse automaatseks reguleerimiseks (reguleeritakse ühe tera asendit võllil) on mudel EG800 varustatud Setworks funktsiooniga. Operaatori paneelile on paigaldatud ka koormust näitav ampermeeter, saetee lasernäidiku lüliti, sae tagasikäik, kui puit on saepingile kinni jäänud, saetee automaatse ja käsitsi reguleerimise režiimi ümberlüliti, etteande kiiruse potentsiomeeter, hädaseiskamine ja laseri liikumise ümberlüliti.
Saepuru tõhusaks eemaldamiseks on masina alla paigaldatud lintkonveier. Saepinki EG800 on võimalik paigutada kõrgemale ja vajadusel lõimida peamise tootmisliiniga ja teise saepuru eemaldamise süsteemiga.






Saepinkide MR200 ja EG800 võrdlus: sarnasused ja erinevused
Servamispingi ja mitmesaelise pingi peamine erinevus on see, et servalõikur lõikab servamata laua krobelisi servi ning valmistab sirgete servade ja täpse laiusega servatud laua. Mitmesaeline saepink on mõeldud prussidest täpsete mõõtudega laudade lõikamiseks. Võrreldes servamispingiga võib mitmesaeline pink reeglina töödelda paksemat materjali ja seda kasutatakse peamiselt prusside, mitte laudade valmistamiseks.
„Servamispingid ja mitmesaelised saepingid on parimad seadmed, millega suurendada olemasoleva lintsaeraami tootlikkust. Kui omanik soovib saagimise tootlikkust suurendada, saab ta lisada kas mitmesaelise saepingi või servamispingi, et kiiremini ja rohkem saematerjali toota. Kuidas see töötab? Pärast seda, kui palgist on saeraamil tehtud paks prisma, saeb servamispink või mitmesaeline saepink selle prisma soovitud mõõtu ning valmistab lauad või prussid. Kui tootmisprotsess jaotada eraldi saepinkidel palkide esmaseks saagimiseks ja seejärel prusside saagimiseks, on võimalik tõhusust suurendada ja seadmete kulumist ühtlaselt jaotada,“ selgitab spetsialist.
Saepinkidega EG800 ja MR200 on võimalik järk-järgult saeettevõtte tootmist laiendada, sest neid on lihtne ühildada enamiku Wood-Mizeri lintsaepinkidega, sh pinkidega LT40 ja LT70, samuti tööstuslike saemasinatega. Saeveskid ostavad tavaliselt esimese masinana lintsaeraami ja aja jooksul lisavad juurde uusi seadmeid. Mudelitel EG800 ja MR200 on laiuse reguleerimiseks lisaks ka vahetatavad ketassaed koos tihendite ja hülssidega, mistõttu saab soovitud mõõtudega toodete tootmist hõlpsasti seadistada.
Kuna mitmesaelisel saepingil MR200 on kaks võlli, tuleb parima tootlikkuse saavutamiseks võllid täpselt reguleerida. Saepingile MR200 saab paigaldada kuni 24 lõiketera (12 mõlemale võllile), et tõhusalt lõigata paksudest prussidest lauad. Servamispingil EG800 on üks võll ja neli standardset ketassaagi. Seetõttu soovitame seda saeettevõtetele, kus peamiselt töödeldakse ühte tüüpi puitu, näiteks ainult lehtpuitu.
Võrreldes horisontaalsete lintsaagidega (ettevõtte Wood-Mizer mitmesaeliste saepinkidega HR500 ja HR700), mis on piiratud kuue saepeaga, on kahe võlliga mitmesaeline saepink MR200 kompaktne masin, mille saab ühele võllile lisada kuni 12 saagi. Saepingi MR200 jaoks ei ole vaja palju ruumi ja sellega saab töötada ka ilma spetsiaalse süsteemita lõikamata jäänud toorikute tagastamiseks (nn karussell). „Kõikidel HR-pinkidel on lintsaed ja saelinti tuleb iga kahe tunni tagant vahetada. Lisaks peab operaator arvestama saelindi võimaliku kahjustamisega, samas kui saepink MR200 töötab kogu vahetuse sama komplekti ketassaagidega. Ketassaed ei vaja tihti hooldust ega tekita saagimise ajal nn lainetuse efekti,“ selgitab Adam Kubiak.
***



