Kuidas valida mobiilset saeraami

Transporditava saeraami ost on oluline otsus. Eelkõige tuleks osta usaldusväärselt ettevõttelt. Järgnevalt vaatame saeraami peamisi funktsionaalsusi. Saepingi töö sõltub NELJAST peamisest valdkonnast: mootor, konstruktsioon, funktsionaalsus ja palkide laadimise süsteem.
1. Valige põhimootori tüüp
Kui soovite töötada mobiilse saemehena ehk saagida tellimuste alusel klientide juures kohapeal, siis vajate transporditavat saeraami. Sel juhul on teil valida kas bensiini- või diiselmootor. Wood-Mizer pakub suurepäraseid kütusega mootoreid sellistelt tuntud tootjatelt nagu KOHLER või KUBOTA. Need mootorid vastavad heitgaaside piirnormide osas CE kõige kõrgematele nõuetele ning on end Wood-Mizeri saeraamidel tõestanud erinevates maailma osades ja kliimatingimustes.


Statsionaarse kasutuse puhul annavad parimaid tulemusi elektrimootoriga saeraamid. Elekter on reeglina bensiinist ja diiselkütusest odavam ning elektrilisi saeraame onodavam soetada ja kasutada ning lihtsam hooldada. Samuti töötavad need vaiksemalt, puhtamalt ja nende kasutusiga on pikem.
Wood-Mizer toob 2024. aastal Euroopa turule valdkonna esimese akutoitel mobiilse saeraami LT15CLASSIC WIDE. Laetavate liitiumioonakudega töötab saeraam 8 tundi ja akusid saab kaasasoleva laadimisseadmega kiirest laadida.




2. Valige tööpingi konstruktsioon
Praegu on Wood-Mizer ainus saepinkide tootja, kes pakub nii üherööpmelise või kaherööpmelise konstruktsiooniga saeraame.
Mõeldud üherööpmelised lintsaepingid (LT sari)
Wood-Mizer on alates 1982. aastast ainuke üherööpmeliste konsool-lintsaeraamide tootja, kellel on selle tehnoloogiaga mitu patenti ning kes on tootnud ja paigaldanud kogu maailmas üle 100 000 sellise konstruktsiooniga lintsaepingi.


Wood-Mizeri konsoolselt paigaldatud saepea avatud külg pakub mitmeid eeliseid:
- kuna saepea liigub mööda ühte sirget rööbast, lõikab see kvaliteetselt ja annab ühtlaselt siledad lauad isegi siis, kui tööpink on paigaldatud ebatasasele pinnale, nt metsas;
- tööpink ei vaja töötamiseks erilist platsi ega vundamenti;
- kui mobiilne tööpink saabub töökohale, siis enne saagimist on vaja minimaalselt sängi tasandada ja seadistusi teha;
- valmislaudu on sängilt kerge eemaldada, kuna see on trapetsikujuline ja sellele on lihtne ligi pääseda;
- saepea avatud külg võimaldab saagida ebastandardse kujuga palke, näiteks kõveraid, kühmudega või suure läbimõõduga.
Wood-Mizeri LT sarja tööpingid (LT15, LT20, LT40 ja LT70) on saadaval mobiilsete versioonidena ja need on EL-is sertifitseeritud transportimiseks avalikel teedel. Tööpinkide mobiilsetel versioonidel on transportimise komplekt, kuhu kuulub šassii, veokonks, valgustusseadmed, kaitsepiirded ja kõrguses reguleeritav tugi, et tööpinki kohapeal tasandada. Kui saeraam on oma autoga töökohale transporditud, läheb vaja vaid 20 minutit, et see ette valmistada ja saagimist alustada. Seda isegi juhul, kui aluspind ei ole ideaalselt tasane.
Kaherööpmelised saepingid (LX-sari)
LX-sarja saepinkidel on tugev kanderaam xFRAME, mis liigub kahel paralleelsel karastatud terasest juhtvardal, hoides saepead, mootorit ja operaatori juhtkonsooli. Kahe rööpa tõttu vajavad LX-sarja tööpingid paigaldamisel ja sängi tasandamisel suuremat täpsust. Lisaks on LX-sarja tööpinkidel segmenditud säng, mis asub maapinna lähedal ja välistab võimaluse, et palkide laadimiseks saab paigaldada hüdraulilisi funktsioone. Seetõttu kasutatakse LX-sarja saeraame tsehhides statsionaarseks saagimiseks ja kasutades palkide laadimiseks tõstukit.


2024. aastal on LX-sarjas ainus mobiilne versioon LX50. Mudelid LX50START ja LX50SUPER on ühed odavaimad lintsaeraamid turul ja neid saab osta veebipoest koos tasuta tarnega kogu EL-is. See on ainus LX-sari, kus lisaks 4 kW või 5,5 kW elektrimootorile on võimalik valida ka 9 hj või 14 hj bensiinimootor ning juurde transportimise komplekt, mille abil saab seda kompaktset tööpinki transportida erateedel (ei saa transportida avalikel teedel). Algajad saemehed, majapidamised ja väikeettevõtted, kus on vaja aeg-ajalt saagida kuni 66 cm läbimõõduga palke, valivad LX50 tööpingid, kuna neil on tugev konstruktsioon ja hea lõike kvaliteet, neid on lihtne juhtida ja need on taskukohased.


3. Valige saeraami põhifunktsioonid
Saeraami tellides tuleb tähelepanu pöörata kolmele tööpingi tööd mõjutavale asjale: a) lõike pikkus, b) saepea etteandesüsteem ja c) juhtpuldi asukoht.
A. Sängi pikkus
LT-sarjade (LT20, LT40, LT70) puhul on valikus kolm sängi pikkust, et saagida palke pikkusega kuni:
• S – 4,8 m;
• M – 6,1 m: tööstuses standardne lauapikkus;
• L – 8,4 m: sobib ehitusmaterjalide (nt katusekonstruktsioonide) tootmiseks.
Kui on vaja saagida sängi pikkusest pikemaid palke, siis LT-sarjade puhul on võimalik juurde osta ja paigaldada sängi pikendused järgmistes pikkustes:
• 0,5 m;
• 0,9 m;
• 1,8 m;
• 3,6 m;
• 7,2 m.


LX-sarja tööpinkide ja LT15 mudeli säng koosneb segmentidest ja nõutava lõikepikkuse saab valida, kui tellida vajalik kogus segmente. Kui on vaja saagida pikemaid palke, kui LX või LT15 saeraam võimaldab, on võimalik veel üks sängi segment juurde osta ja paigaldada.


B. Saepea etteandesüsteem
Saeraami saepea etteandesüsteemi valik mõjutab saagimise tootlikkust.
• Etteanne lükates. Lükates käsitsi saepead, saab lõikamise ajal hõlpsalt reguleerida saepead ja hoida ühtlast tempot.


• Etteanne käepidemega. Selle mugavama süsteemi üks osa on käepide, mida pöörates saab sujuvalt juhtida saepea liikumist piki sängi.


• Elektriline etteanne. Täiustatud elektrilisel etteandesüsteemil on elektrimootor, et peasid automaatselt piki sängi liigutada.


C. Juhtpult
Saagimise ajal juhib operaator tööpinki juhtpuldist. Juhtpuldi asukoht tööpingi suhtes mõjutab operaatori töö kvaliteeti ehk seda, kui hästi nähakse saagimise ala, kui mugavalt operaator end tunneb, kui kiiresti ta väsib ja tema tähelepanu hajub.
• Pult asub saepeal. Sellises tööasendis liigub operaator saepea kõrval piki sängi ja lõikab palke üksteise järel laudadeks. See tööasend võimaldab tähelepanelikult jälgida lõike kvaliteeti, võimalikke takistusi palgil, lõike kiirust ja saetera tööd. Seda tüüpi puldiga juhtimine on standardne kõigi Wood-Mizeri mobiilsete saeraamide puhul.


• Operaatoritooliga pult. Tool liigub koos juhtpuldiga ja tagab sarnase ülevaate, kuid ilma vajaduseta liikuda piki saeraami. Selle võimaluse saab lisada saepinkidele LT40 ja LT70.


• Kaugjuhtimispult. Kõik tööpingi juhtimise funktsioonid tehakse eraldiseisval juhtpuldil. Reeglina kasutatakse sellist tüüpi pulti statsionaarsetel tööpinkidel LT40 ja LT70, mida kasutatakse saeveskites ühetaolise saematerjali tootmisel. Kaugjuhtimispult on mugav ja operaator ei väsi nii ruttu ära.


• Juhtmevaba juhtpult Wireless. Kasutatakse mobiilsetel tööpinkidel LT40 ja LT70. Seda pulti kannab operaator vööl ja koos sellega saab ta olla endale mugavas asendis ükskõik millises kohas tööpingi kõrval. See annab mobiilse saepingi kasutamisel paindlikkuse.
4. Valige palkide laadimissüsteem
Palkide käsitsi laadimine
Kui te ei karda füüsilist tööd ja teil on aega, et palke sängile käsitsi laadida ja positsioneerida, siis pakub Wood-Mizer käsitsi laadimiseks vajalike seadmetega saeraame. Selleks võivad olla laadimisrambid, et palke konksude abil või spetsiaalse manuaalse vintsiga sängile laadida. Lisaks on käsitsi laaditaval sängil kindlasti manuaalselt reguleeritavad toed ja tsentraalne klamber palgi jaoks. Käsitsi laadimise peamine eelis on selle odavus võrreldes hüdraulilise süsteemiga, mis omakorda tagab kiiruse, mugavuse ja võimaluse operaatoril töötada üksi, ilma abiliseta.


Palkide hüdrauliline laadimine
Wood-Mizeri mobiilsete tööpinkide hüdraulika on ohutu, tõhus ja kiire viis, et raskeid palke sängil laadida, pöörata, tõsta ja suruda ning valida kvaliteetse saematerjali saamiseks kõige optimaalsem asend.


Hüdraulilisel süsteemil on vaikimisi minimaalselt kolm hüdraulilist seadet.
1. Külgtoed, mille vastu palk surutakse
2. Tsentraalne klamber
3. Tungrauad, mis tõstavad palgi ühe otsa, et kompenseerida selle koonilisust ja saada ühest palgist maksimaalne arv laudu
Lisaks on võimalik valida ja lisada järgmised hüdraulilised funktsioonid, mis võivad olla kasulikud ja isegi vajalikud, et teha teatud tüüpi saagimist.
4. Laadimiskäpad – tõstavad palgi kiiresti maapinnalt üles ja laevad sängile
5. Palgi pööraja – Wood-Mizeri valikus on mitu tüüpi sellist seadet, mis võimaldab palki sängil kiiresti pöörata
6. Otsmised survestajad – neid kasutatakse kõverate palkide saagimisel; need haaravad palgi otstest ja suruvad selle alla sängile
7. Veorullik – kasutatakse pikkade palkide saagimisel ja see võimaldab palki piki sängi liigutada
Hüdrauliliste tööpinkide sängi pikendustel 1,8 m, 3,6 m ja 7,2 m on samuti hüdraulilised funktsioonid – külgtoed, tungraud ja survestusklamber.


Wood-Mizeri spetsialistid teie kohalikus esinduses on valmis vastama teie küsimustele ja aitavad valida teie plaanidele, ülesannetele ja eelarvele kõige optimaalsema lintsaeraami.
***