Rumeenia puidutöötlejad taastavad metsi ja säästavad Wood-Mizeri uute tehnoloogiatega puitu
Märksõnad

Rumeenia puidutöötlemisettevõte Rotil Prest loob metsaistandikke ja soovib järgmiste põlvkondade jaoks taastada puitu kui väärtuslikku toorainet riigis, kus puidu töötlemise traditsioon on sajandeid vana.
Bukoviina hingematvate maastike keskel Suceavas Moldovita külas asub puidutöötlemisettevõte Rotil Prest, mis loodi 30 aastat tagasi. Selle ettevõtte eesotsas on Liviu Țiplic, kes sattus puidutöötlemise valdkonda ebatavalisel viisil.


Esimesed sammud
„Mul puudub puidutöötlemise valdkonnas eriharidus,“ räägib Liviu Țiplic naeratades. Pärast õpinguid Belgias naasis ta 1992. aastal Rumeeniasse unistusega rajada tehas elektroonikakomponentide tootmiseks.
„Kujutasin ette elektroonikaettevõtet, mis on kolinud Taiwanist Rumeeniasse, kuid seda ei juhtunud kunagi,“ meenutab ta. Riigi taristu ei olnud tollal valmis selliseks tehnoloogiliseks hüppeks.
Suur soov äri edendada tõukas teda uurima teisi võimalusi ja ühel päeval jõudis ta Bukoviinasse, kus on sajandeid puitu töödeldud. Bukoviina keskosas asuvas Moldovitas oli varem suur tehas, kus üle 130 aasta töödeldi puitu.
„Tundsin selle kohaga kohe sidet. Ma lihtsalt armusin saematerjali ja puidu lõhna. Siin on imekaunis maastik ja toredad inimesed,“ selgitab Liviu Țiplic. „Need olid peamised põhjused, miks ma sellesse kohta kiindusin.“
Esimene metsaraie toimus värskes õhus, tagasihoidlikul maatükil, ketassaega ja kütusetünnist valmistatud improviseeritud kuivatiga. Sellest ajast saadik on ettevõte Rotil Prest samm-sammult arenenud ja sellest on saanud nüüdisaegne tehas, kus toodetakse puidust taarat.


Ebastandardsete toodete tootmine
Täna on ettevõte Rotil Prest spetsialiseerunud ebastandardsete puidust pakendite tootmisele ja eelistab selliseid projekte, mis nõuavad rohkem loovust ja millel on suurem lisandväärtus.
„Me toodame igasugust taarat, kuid eelistame ebastandardseid kaubaaluseid. Kuigi nende disainiga tuleb rohkem vaeva näha, saab neid parema hinnaga müüa,“ selgitab Liviu Țiplic.
Hiljuti hakkas ettevõte uurima, kuidas toota välimööblit.


Tutvus Wood-Mizeriga
Esmane tutvus Wood-Mizeri seadmetega oli üle kümne aasta tagasi Wood-Mizeri kliendipäeval Sibius, kus asub Wood-Mizeri Rumeenia filiaali peakontor.
„Mind kutsuti Sibiusse kohtumisele, kus tutvusin esimest korda Wood-Mizeriga ja otsustasin soetada Wood-Mizeri saeraami LT20,“ räägib Liviu Țiplic.
Lintsaeraam LT20 on Wood-Mizeri professionaalse sarja tööpink, mis põhineb patenteeritud konstruktsioonil ning sellel on konsoolkinnitusega saepea, täielik hüdraulika ja juhtpult koos Setworksi elektroonilise joonlauaga. Kuna LT20 tööpinke on lihtne kasutada, need tagavad väga kvaliteetse puidu lõikamise ega maksa palju, siis on need sageli esimene valik, kui alustatakse äriga või soovitakse tutvuda lintsaega saagimise tehnoloogiaga.
„See oli esimene Wood-Mizeri saeraam, mille soetasin, ja jäin väga rahule nii masina endaga kui ka hoolduses töötava meeskonna suhtumisega. Saan alati väga head tuge, mis on palju parem kui teiste seadmete tarnijatel,“ räägib Liviu Țiplic. „Nii sai minust Wood-Mizeri püsiklient.“


Ta on brändile nii truu, et tunnistab: „Kui tahan soetada uue tööpingi, siis esimese asjana pöördun Wood-Mizeri poole. Meie kasutuses olevad tööpingid, mis ei ole Wood-Mizeri omad, on siin ainult seetõttu, et Wood-Mizer ei tooda selliseid seadmeid – see ongi kogu põhjus.
Täna on Rotil Presti tehases lai valik Wood-Mizeri tööpinke, sh lintsaepink LT70 Heavy Duty, mitmesaeline tööpink, höövelpink ja terade teritamiseks mõeldud seadmed.


Näiteks suudab väike jaotuspink HR115 Rotil Presti tehases suurepäraselt toota taaralaudu. Arvestades selle masina soodsat hinda ja konstruktsiooni lihtsust, lõikab see tõhus tööpink HR115 prussidest taaralauad, kui on vaja teha kvaliteetseid kaubaaluseid ehk toota väike arv erineva mõõduga laudu. Tööpingil HR115 on saepea paigaldatud nii, et horisontaalse lõike puhul on see liikumatu ning materjal antakse ette ja võetakse maha etteandelaudadelt.


„Hiljem soetasin kahe võlliga mitmesaelise tööpingi MR200, millega olen väga rahul. Olen seda korduvalt kasutanud, et toota erinevas mõõdus saematerjali, ja võin öelda, et see ületab nii toodete kvaliteedi kui ka funktsionaalsuse osas kõik ootused,“ räägib Liviu Țiplic.
Kahe võlliga mitmesaeline tööpink MR200 on väga tugev ja vastupidav masin ning tänu sellele, et prusse saab kiiresti laudadeks saagida, on selle tootlikkus oluliselt parem. Selle kummalegi võllile saab paigaldada kuni 12 ketassaega seadme. Tänu Wood-Mizeri kvaliteetsetele ümmargustele, kõvasulamist pealetinutistega saagidele saab multisaag MR200 töödelda kuni 10 kuupmeetrit saematerjali tunnis. See tööpink on end tõestanud tööstuslikes saeliinides, sh kaubaaluste tootmises.




Et puidutöötlemist arendada ja täiustada, investeeris ettevõte Rotil Prest ka neljapoolsesse höövel- ja freespinki Wood-Mizer MP360.
„Wood-Mizeri neljapoolse tööpingi puhul on tegu hea hinna ja kvaliteedi suhtega,“ arvab Liviu Țiplic.




Hiljuti soetas ettevõte lintsaepingi Wood-Mizer LT70 Heavy Duty, mis on Wood-Mizeri professionaalsete seadmete sarjas üks võimsamatest saeraamidest. See on ülimalt mehhaniseeritud ja selle protsessid on automatiseeritud, kuna sellel on palkide manipuleerimiseks tugev ja mitme funktsiooniga hüdrauliline süsteem ning saepea funktsioonide juhtimiseks arvutiseade koos lõike lasernäidikuga ja valmis laudade kiireks eemaldamiseks sisseehitatud konveierisüsteemiga. Seejuures kasutab tööpink kitsast lintsaagi ja tänu sellele hoitakse kokku puitu kui toorainet, sest kitsa lõikega saadakse rohkem laudu ja vähem saepuru.
„Arvan, et oleme veel endiselt selles etapis, kus õpime seda tööpinki õigesti kasutama, kuna ostust on möödas väga vähe aega. Siiski saan juba öelda, et see tööpink töötab hästi,“ räägib Liviu Țiplic.
„Minu valitud saeraam LT70 Heavy Duty on laiema 50 mm lintsaega. Proovisin erinevat tüüpi saage ja märkasin, et saepink töötab kõrgemal tasemel siis, kui kasutatakse just tootja soovitatud tüüpi saage.“
Wood-Mizer on üks vähestest puidutöötlemise seadmete tootjatest, kellel on erinevate puidusaagimise ülesannete jaoks ka mitu sarja oma lintsaage.






Metsad tulevaste põlvkondade jaoks
Liviu Țiplici jaoks käivad puidutöötlemise edu ja vastutus keskkonna eest käsikäes. Ettevõttel on FSC sertifikaat ning nad on korraldanud metsade taastamiseks üritusi ja viimastel aastatel koos kohaliku kogukonnaga maha pannud üle 10 000 istiku.
„Peale puidu kasutamise toorainena on meie kohustus seda ka taastada,“ rõhutab ta ja kirjeldab nägemust valdkonna tulevikust.
„Seetõttu oleme juba kaks korda korraldanud ürituse metsaistandike rajamiseks. Esimest korda tegime seda veel enne pandeemiat. Koos kolleegidega ettevõttest lõime 2019. aastal 3500 istikuga istanduse. Seda vabatahtlikku algatust kajastas ka Rumeenia meedia. Kolm aastat hiljem korraldasime koos ühe meie kliendist suure ettevõttega veel ühe algatuse, kus osales ligi 140 inimest. Arvan, et istutasime tollal meie rajooni umbes 7000 noort taime,“ räägib Liviu Țiplic.


„Olen pidevalt evolutsioonile avatud ja minu projektid põhinevad alati progressi ideel,“ räägib Liviu Țiplic oma tulevikuplaanidest. Ta märgib, et jälgib ka edaspidi tähelepanelikult Wood-Mizeri innovatsioone, mida oma tootmises kasutada saab.
***