Wood-Mizeri masinad aitavad kasvatada Rootsi puidutööstust
Märksõnad

Rootsi on rikka puidutöötlemistraditsiooniga riik, millel on eriline suhe metsadega, mis katavad riigi pindalast kaks kolmandikku. Pole üllatav, et puidutööstus on Rootsi majanduses liidripositsioonil. Paljud metsateadlased, saemehed ja puidutöötlejad tuginevad Wood-Mizeri seadmetele, mis aitavad nende omanikel tulla toime püstitatud ülesannetega ja saavutada äriedu.
Käsitööna valmistatud Jämtlandi puumunad
Persåsenis teavad kõik Wiknereid, kes juhivad turismikuurorti ja erinevaid puittooteid tootvat puidutöötlemisettevõtet. Praegu juhivad äri vennad David ja Matthias, kuid just nende isa Leif asutas ettevõtte 1970. aastatel, inspireerituna tema sünniküla ümbritsevate metsade ilust. Nende firma Wikners i Persåsen suudab puidust valmistada kõike – originaalsetest laudadest, toolidest ja vooditest kuni lampide, mänguasjade, tasside ja pildiraamideni, kuid ettevõtte sümboliks ja lipulaevaks on puumunadega kukk.




„Mulle meeldib puumune teha, sest need sümboliseerivad elu algust. Minu firmatoode on dekoratiivsete puumunade sari. Neid on erineva suuruse, värvi, mustri ja tekstuuriga. Leian sadu ideid oma kunstilise nägemuse väljendamiseks - valmistan neid erinevatest puiduliikidest ja esitan erineval kujul, näiteks pooleldi lahtiste munadena, mille sees on looduse taassündi sümboliseeriv seeme. Kõikidel variatsioonidel on oma nimed, ja need on välja toodud kataloogis,“ selgitab Leif.




David päris oma kire puidu vastu isalt Leifilt ja jätkab eneseteostust, töötades nende pereettevõttes. Firmas Wikners i Persåsen töötab vaid 10 inimest. „Oma ettevõttes kasutame kõikvõimalikke tööriistu – tavalisi käsitööriistu, elektrilisi tööriistu ja masinaid, aga ka täiustatumaid lõikeseadmeid nagu laserpingid. Meil on ka freespink Wood-Mizer CNC 5003, mis võimaldab kiiresti toota keerulisi kujundeid ja mustreid, ilma et oleks vaja vaevarikast käsitsitööd,“ räägib David.




Saeliin Torsåkeris
Lars ja David Viren töötavad koos väikeses pereettevõttes nimega Woodab. Lars on olnud puidutööline 25 aastat ja tema poeg David avas vaid paar aastat tagasi töökoja, et isa äri laiendada. Lars vahetas just hiljuti oma Wood-Mizer LT40 saepingi täiuslikuma LT70 vastu. LT70 on võimsam, kiirem ja võimaldab töödelda suuri puidukoguseid. David töötab Wood-Mizer HR115 horisontaaljaoturi ja MP360 höövel-freesiga. See on näide perefirmast, kus isa annab oma teadmisi ja kogemusi edasi pojale. „Mulle meeldib isaga koos töötada, eriti kui lõikame palke õues, loodusele lähemal,“ ütleb David.


Nad jagasid töö omavahel ära nii, et Lars saaks LT70 masinal keskenduda palkide saagimisele ja David lõikaks horisontaalsae HR115 abil prussi. Viimases etapis kasutab David oma MP360 höövel-freespinki.


„Sellise tööjaotusega saame tootmisprotsessi kiirendada ja igaüks meist keskendub oma ülesannetele,“ märgib David. „Tavaliselt pakume klientidele tüüpilist ehituslikku saematerjali, kuid hetkel on meil palju eritellimusi. Olen märganud, et kliendid soovivad renoveerida oma vanu maju, säilitades samas nende esialgse stiili. Oma MP360 neljapoolse höövel-freespingiga suudan töödeldava detaili igasugust kuju uuesti luua, kuigi mõnikord on see üsna keeruline. Iga projekt toob midagi uut ja see meeldibki mulle puiduga töötamise juures kõige rohkem,“ märgib David.


Mobiilse saeraami omanikust eduka Wood-Mizeri edasimüüjani
Gästriklandi provintsis Storviki külas elava Wood-Mizeri Rootsi edasimüüja Kjell Larssoni jaoks on puit looduslik ja meeldiv materjal, millega töötada. Rootsi metsad koosnevad lõunas leht- ja põhjas okaspuudest. Paljusid puid kasvatatakse istandustel, nii et puitu saadakse säästval ja vastutustundlikul viisil. Rootslased on puitu ehitusmaterjalina kasutanud põlvest põlve. Kjellgi pole erand – ta ehitas puidust maja, garaaži ja valmistas palju sisustusesemeid. „See poleks olnud ilma Wood-Mizeri saepingita võimalik,“ ütleb Kjell.


„Alustasin Wood-Mizeris 1992. aastal ja mäletan hästi, kui uuenduslik oli esimene mobiilne saeveski Rootsi turul. Kuni selle ajani põhines saetööstus peamiselt rasketel statsionaarsetel ketassaeraamidel, mis olid ebaefektiivsed ja kulutasid palju energiat. Meil oli raske veenda traditsioonilisi saemehi üle minema kitsa saetee tehnoloogial põhinevatele lintsaagidele. Lõppkokkuvõttes oli asi seda väärt, sest Rootsi kliendid usaldavad tänapäeval Wood-Mizeri tooteid ja teenuseid. Olen alati püüdnud luua oma klientidega tugevaid ärisuhteid. Kliendid hindavad minu poolt pakutavat head teenindust – varuosade olemasolu, saeteritusteenused, tehnilist nõustamist ja paljut muud. Wood-Mizer Sweden’ist leiab täieliku tootevaliku peaaegu iga sae- või puidutöötlemisprojekti jaoks,“ märgib Kjell.




Östersundi tehniline innovatsioon puidutöötlusele
Bo Martensson on puiduga töötanud kogu oma elu. Huvi puidutöö vastu tekkis tal juba lapsepõlves, kui ta esimest korda onu töökotta sisenes, ning hilisematel aastatel jätkas ta õpinguid masinaehituse erialal. „1990. aastate alguses töötasin välja kompaktsete ja väga funktsionaalsete höövel-freespinkide seeria, mis võimaldavad puuseppadel kiiresti ja vaevata puittooteid valmistada. Minu masinaid kasutatakse väikestes ja keskmistes töökodades erinevate paneelide, plaatide, mööbli, karkasside jms valmistamisel. Lisaks on see puidutöötlemisseade soodne ja väga lihtsasti kasutatav – omal ajal oli see tõeline uuendus puidutööstuses,“ meenutab Bo.


Bo Martensson on puiduga töötanud kogu oma elu. Huvi puidutöö vastu tekkis tal juba lapsepõlves, kui ta esimest korda onu töökotta sisenes, ning hilisematel aastatel jätkas ta õpinguid masinaehituse erialal. „1990. aastate alguses töötasin välja kompaktsete ja väga funktsionaalsete höövel-freespinkide seeria, mis võimaldavad puuseppadel kiiresti ja vaevata puittooteid valmistada. Minu masinaid kasutatakse väikestes ja keskmistes töökodades erinevate paneelide, plaatide, mööbli, karkasside jms valmistamisel. Lisaks on see puidutöötlemisseade soodne ja väga lihtsasti kasutatav – omal ajal oli see tõeline uuendus puidutööstuses,“ meenutab Bo.


„Mul on hea meel, et Rootsist pärit puidutöötlemispinke projekteeritakse, toodetakse ja turustatakse nüüd sellise tuntud ettevõtte logo all nagu Wood-Mizer. Kuna tegemist on ülemaailmse tootmisettevõttega, on sellel arenenud tootmistehnoloogiad, mitu turustuskanalit ja suurepärane tehniline tugi klientidele. Koos saame pakkuda puidutöötlemismasinate täielikku valikut. Ühendades teadmised ja kogemused, tahame muuta igas suuruses puutöökodade elu paremaks,“ selgitab Bo.




Nagu enamik rootslasi, teadvustab Bo metsade potentsiaali oma riigis. Inimesed suhtuvad metsa austuse ja imetlusega, kasutades seda väärtusliku materjalina peaaegu kõige ehitamiseks – alates majadest ja mööblist kuni väikeste majapidamistarveteni. „Wood-Mizeri puidutöötlemispingid on ideaalne lahendus väikesteks puusepatöödeks,“ ütleb Bo, istudes oma lillemajas, mille ta ise ehitas, kasutades höövel-freespinki Wood-Mizer MP260 ja rihthöövel-paksusmasinat MP180 ning kohalikest metsadest pärit haavapuitu. „Nüüd tundub, et Wood-Mizeri hüüdlause „From Forest to Final Form – Metsast lõpliku vormini“ on saamas reaalsuseks, kuna ettevõte toodab täielikku valikut valmistooteid valmistavaid seadmeid – alates palgi saagimisest kuni lõppviimistlemiseni höövlil.“
Wood-Mizer Sweden CNC AB
Vastuseks kasvavale nõudlusele uute puidutöötlemislahenduste järele töötab Wood-Mizer praegu täiustatud arvjuhtimisega pinkide sarja kallal (CNC). Wood-Mizeri Rootsi tarindusbüroo on juba välja töötanud CNC-masina CNC 5003, mis suudab kiiresti ja tõhusalt profileerida lamedaid materjale. „See on 3-teljeline vertikaalse spindliga freespink koos vaakumlauaga lamedate puitdetailide täpseks ja reprodutseeritavaks vormimiseks,“ selgitab Magnus Fergusson, Wood-Mizeri projektijuht ja CNC-pinkide tootejuht. „Oleme seda masinat erinevates konfiguratsioonides tarninud mitmele ettevõttele Rootsis. Kliendirühmaks, kes hakkab kasutama CNC-d, võivad olla kas väikesed kunsti- ja käsitöökojad, mis loovad puidust väga täpseid kujundeid, või keskmised kuni suured tootmisettevõtted, kes tarnivad keerukaid ehituskomponente kodudele ja hoonetele.“




Magnus on olnud insener alates 2006. aastast. Talle meeldib projekteerida ja ehitada masinaid, mis aitavad ettevõtjatel juhtida edukat äri. Ta on uhke uusima CNC 5003 masina üle: „Varustasime selle 12-asendilise lõiketööriistade „revolvriga“ ja Fanuci kontrolleriga pea ja spindli laiendatud juhtimiseks. Masinaga saab vormida lamedaid detaile maksimaalsete mõõtmetega 300 × 150 cm, mis võivad olla nii okas- ja lehtpuidust kui ka plastist, vahtplastist, alumiiniumist, titaanist või erinevatest komposiitidest,“ märgib Magnus. „CNC 5003 ja teised selle sarja tulevased masinad täiendavad suurepäraselt Wood-Mizeri seadmeid, lisades puidu viimistlusprotsessi rohkem kõrgtehnoloogiat.“






***