Inglismaa. Põllumajandustootjate kasumlikud strateegiad. Tänu saeraamile on talu sissetulek suurenenud.
By Wood-Mizer, Europe
Märksõnad
Henry Brown alustas talus töötamist koos oma isaga ja nüüdseks on ta Rosedale Abbey mõisas asuva Grange’i talu ainuomanik olnud juba 20 aastat. Selles 120 hektari suuruses talus keset Põhja-Yorkshire’i soid kasvatavad Henry ja tema abikaasa veiseid. Neil on ka 400 lammast, 1200 siga ja hobused. Lisaks muud tegevusalad: kaks külalistemaja ja... saeraam.
„Tööd on palju,“ naerab Henry Brown. „Majad, kariloomad, puit – iga päev on erinev!“ Siiski ei ole elu selles talus alati nii mitmekesine olnud.
„Kui oled noor, on väga ahvatlev veeta oma päevad looduses, sõita ATV-ga või traktoriga,“ räägib Henry. „Enne kui sa seda märkad, oled sa abielus ja sul on juba lapsed. Ja siis selgub, et raha on väga vähe.“
„Üldiselt ei ole meie piirkonnas lihtne põllumajanduse valdkonnas raha teenida,“ räägib Henry. „Mul on paar sõpra, kes on samuti alustanud oma äri – üks tegeleb metalliga ja teine töötleb kive. Ma tahtsin teha midagi, mis pakuks mulle rõõmu, et mitte lihtsalt teha seda tööd rutiinselt päevast päeva. Tema naine Jane on alati unistanud väikesest hotellist. Niisiis ehitasid nad vana aida ümber armsaks suvilaks ja üürisid selle välja turistidele, kes tulevad rahvarohketest linnadest soode äärde, et imetleda Põhja-Yorkshire’i maastikku ja hingata värsket õhku.
„Inimesed üllatuvad, kui nad näevad, mida see väike masin teha suudab,“ selgitab Henry. „LT15-ga alustamine oli suurepärane idee. Ma ei kulutanud palju raha ega muretsenud selle pärast, kas seadmed tasuvad end ära. Tegelikult alustasime selle äriga väga sujuvalt. Alguses saagisime naabrite jaoks tammepalke. Ja siis kasvasime veel ja veel... Ja see kasv kestab siiani,“ naerab Henry.
„Me seisame silmitsi uskumatult erinevate projektidega,“ ütleb Henry. „Kuid me mitte kunagi ei ütle „iial“. Üldiselt mulle meeldivad väljakutsed!“
„Üks mees tellis suure partii saarepuidust materjali. Mitte midagi ebatavalist,“ ütleb Henry. „Ainult et ta tahtis tillukesi 10 mm × 75 mm suuruseid detaile... Ta ehitas süstikut ja otsis ümbruskonnast saarepuitu.“
Pärast mitut aastat saeraami kasutamist otsustas Henry osta Wood-Mizer LT20 pingi täiustatud mobiilse versiooni.
„Mul oli Aberdeeni lehmade kari. Kuus kuud aastas olid nad laudas ja ei teeninud suurt kasumit. Otsustasin, et kasulikum oleks keskenduda puidu saagimisele. Nii et ma müüsin karja ja kasutasin seda raha LT20 ostmiseks. Ja kindlasti on selle masinaga töötamine kasumlikum kui lehmadega rassimine, sest saeraam teenib tulu aastaringselt.“
Seejärel ehitas Henry kuivati, et saematerjali saaks kasutada ka sisustusprojektides.
Lõpupoole jagas ta mõned nõuanded: „Kui kavatsete saeraami osta, peab teil olema mingi plaan, mida te täpselt tegema hakkate. Kui me ettevõtlusega alustasime, kavatsesime vaid saagida tammepuid naabritele – ei midagi muud.“ Henry räägib, et kuigi nad on saanud palveid toota liipreid ja massiliselt terrassilaudu, on nad otsustanud neist tellimustest keelduda, et keskenduda oma klientide ainulaadsetele projektidele.
***