Paatide ehitus Wisconsinis

By Olivia Eaker, Wood-Mizer

Paatide ehitus Wisconsinis

Puusepal ja saemehel Joshua Swanil on USAs Wisconsinis kauni Ülemjärve kaldal oma töökoda, kus ta ehitab juba üle kahe aastakümne ainulaadseid puidust paate.

 

Joshua Swan Boat in ProgressJoshua Swan Boat in Progress

 

„Vajan oma projektide jaoks väga erinevat saematerjali. Selle tõttu algas minu lugu saeraamiga,“ räägib Joshua. Alguses kasutas Joshua mootorsael põhinevat seadet, kuid märkas kiiresti, millised on seda tüüpi saagimisseadme puudused. Mootorsae väga laia saetee tõttu läks palju puitu saepuruks ja töö oli füüsiliselt väga raske, mistõttu kasvas Joshua seda tüüpi saeraamist kiiresti välja.

 

Joshua Swan Sawmill ShedJoshua Swan Sawmill Shed

 

Siis ostis Joshua Wood-Mizeri mobiilse saeraami, millega on palju lihtsam töötada, jäätmeid on vähem ja lõike täpsus tänu kitsale lintsaele palju parem. „Ma ei saaks oma paate teha ilma selle paindlikkuseta, mida pakub Wood-Mizeri tööpink,“ selgitab Joshua. „Saepea konsoolne kinnitus Wood-Mizeri tööpingil võimaldab mul lihtsalt üle minna lehise suurte kändude saagimiselt seedripuu palkidest voodrilaudade saagimisele. See on väga lahe.“

Joshua Swan LT40Joshua Swan LT40

 

Varustatuna uue Wood-Mizeri saeraamiga, asus Joshua ehitama Lapstrake'i sõudepaati, mille pikkus on 4,27 meetrit. Joshua selgitas, et seda tüüpi sõudepaat ehk dori ehitati 3,96 meetri pikkuse Lawtoni dori baasil. „Paat ehitati peaaegu täielikult kohalikust puidust. Raamistik tehti valgest tammest, plangutus harilikust elupuust, vöörtääv Ameerika lehisest, ahtripeegel valgest tammest,“ rääkis Joshua. „Kinnitused on vasest ja pronksist.“

 

Boat PlankingBoat Planking

 

Pärast selle projekti lõpetamist kiideti Joshuat väga. „Kõigile meeldib küsimusi esitada ja jätta positiivseid kommentaare. See osa on nauding,“ jagab Joshua.

Kolm aastat tagasi kaasajastas Joshua taas oma saeraami, asendades selle Wood-Mizeri mobiilse hüdraulikaga tööpingiga LT40WIDE. „See on minu kõige armastatum instrument,“ räägib Joshua. „Milline fantastiline masin! Töötan peamiselt üksi. See tööpink on täiustatud ja seadistatud selliselt, et üksi töötades oleks tagatud maksimaalne ohutus ja tõhusus,“ ütles Joshua.

Joshua Swan Front of BoatJoshua Swan Front of Boat
Joshua Swan 2019 BoatJoshua Swan 2019 Boat

  
Selle uue saeraami abil alustas Joshua veel ühte silmapaistvat projekti ja valmistas materjali uue paadi jaoks. „Minu poole pöördus klient, kes soovis taastada koopia paadist, mida ta kasutas noorena Michigani järvel, kui tegutses kolledžis vetelpäästjana,“ selgitas Joshua. Vanade fotode põhjal projekteeris Joshua paadi ülisuure mudeli, mida kasutas hiljem täiemõõduliste plaanide koostamiseks. Seda protsessi nimetatakse loftinguks. Seejärel valmistas ta paadi ehitamiseks vormid ja seadised. „Alustasin palkidest, mis valmistasin ise või ostsin, seejärel tegin ehitusplatsi ja alustasin paadi ehitamist,“ selgitas Joshua. „Raamistik (ribid) on täielikult auruga painutatud, paat ise on aga vooderdatud kolme seedripuidust kihiga, mis on kinnitatud epoksüvaiguga.

 

Joshua Swan Boat PlansJoshua Swan Boat Plans

 

4,27 meetri pikkuse päästepaadi täpse koopia valmistamiseks kulus kümme kuud ja Wood-Mizeri mobiilne saeraam tagas vajaliku täpsuse. „Fort, kiil, raamistik ja ahtripeegel on valmistatud valgest tammest. Vooderdus koosneb kolmest seedripuidu kihist. Reelingulatid on valmistatud valgest tammest ja sisemised istmed valgest männist.“ Joshua ütles, et selle projekti jaoks saadi kogu puit Wisconsini metsadest.

 

Original Boat PlansOriginal Boat Plans

 

„Paadi omanik ei suutnud uskuda oma silmi, kui nägi valmis paati. Ta isegi ei saanud aru, et see on valmistatud ainult vanade fotode põhjal,“ jagas Joshua. „Kui me paadi vette lasime ja ta sellesse istus, siis ütles ta, et see oli kui ajas tagasi minek. Minu jaoks oli see projekt erakordselt nauditav. Ehitasin koopia reaalsest päästepaadist, kasutades selleks ainult kohalikku puitu, mille saagisin ise ja valmistasin sellest väga kvaliteetse saematerjali.

Joshua Swan Finished BoatJoshua Swan Finished Boat
Joshua Swan Latest BoatJoshua Swan Latest Boat

 

Joshual on puidutöötlemises kogemust üle kümne aasta. Ta laiendas oma paatide ehitamise äri, soetades endale nelikanthöövelpingi Wood-Mizer MP260. Varsti plaanib ta soetada sellele lisaks ka saematerjali kuivatuskambri.

Joshua Swan with SawmillJoshua Swan with Sawmill

***

Liituge meie uudiskirjaga
Teile saadetakse e-posti teel eksklusiivseid eripakkumisi, teavet uute toodete kohta ja kutseid eriüritustele!