Kataloonia avalike metsade pidev ja ammendamatu kasutamine Wood-Mizeri masinatega
By Juanma Miranda, Madera-Sostenible
Märksõnad

Video: Ignacio González, UTOPIA FILMMAKERS
Kataloonias mitut mägiküla koondav MMBB projekt arendab edukalt ringmajandust avalike metsade puidu tõhusaks ja jäätmevabaks kasutamiseks.


MMBB (Mancomunidad de Municipis Bergedans per le Biomassa) kujutab endast kaheksa linnavolikogu ja Kataloonia põllumajandusministeeriumi ühendust. See on ehe näide erineva suurusega haldusasutuste koostööst (näiteks Bergis on 17 000 elanikku, Gisclarenis aga vaid 30). „MMBB eesmärk on üks,“ ütleb Saldese linnapea Moises Masanas Lopez: „Meie avalike metsade säästev majandamine.“


Moises Masanas Lopez, Saldese linnapea


Ammendamatu metsamajandus Kataloonias
See ühendus sündis 2012. aastal, kui sõlmiti esimene leping seitsme linnavolikogu vahel, seejärel liitus sellega põllumajandusministeerium ja 2019. aasta lõpus veel üks linnavolikogu Solsonas.
„Meil on mitu projekti,“ mainib Moises Masanas. „Esmalt otsustasime luua hakkepuidu turu neljateistkümnele katlale, mis toidavad meie asulates 32 rajatist. See projekt võimaldab meil ära kasutada puidujäätmeid, millel muidu poleks mitte mingit väärtust.“


Esimene samm oli katlamajade ehitamine, sealhulgas katla ehitamine Bergi tööstuspiirkonna soojuskilovattide tootmiseks.


„Hiljem alustasime puidu lisandväärtuse tõstmise projektiga. Usume, et kui meil on toode, mida peame haldama, kuid sellel on madal turuväärtus, tekitab see meile kahju. Seetõttu peame tagama, et toote väärtus oleks kõrgem. Lisaks on meil olemas kvaliteetne puit, mida me ei taha kasutada odavate toodete tootmiseks. Wood-Mizeri masinatega lahendame selle probleemi ja toome turule uue, väärtuslikuma toote.


Puidu väärtuse tõstmine
„Paigaldasime Wood-Mizeri saeraami Saldesesse,“ ütleb Gosoli linnapea Luis Campmayo Puch. „Meie lõikame palke, ja neile, kes seda vajavad, on meil olemas puit, lauad, plangud... Hea puit kõigeks – lauast katuseni, prussist kuni terve maja renoveerimiseni.“


Luis Campmayo Puch, Gosoli linnapea
„Masinad töötavad suurepäraselt,“ kinnitab Luis Campmayo. „Peame seda kasutama oma puidule väärtuse lisamiseks. Mõtlen meie piirkonda puitmajade rajamisele, mis on valmistooted. Kasutame oma metsadest pärit puitu, mida lõikame, kuivatame, ja ehitame sellest maju.“


„Me hangime metsast kõrgeima kvaliteediga palke ning lõikame erinevas suuruses prusse ja laudu puusepatööde või linnaprojektide jaoks, mis vajavad puitu,“ räägib Anna Horda, MMBB saeveski Wood-Mizer LT40 operaator. „LT40 saeraamiga valmistame etteantud paksusega laudu. Lisaks on olemas veel üks masin [Wood-Mizer EG300 servalõikur], mis lõikab laiusesse, ja kolmas, mis lõikab pikkusesse. Nii saame õigete mõõtmetega tooteid.“


Anna Jordà, Wood-Mizeri masinaoperaator
Wood-Mizer LT40 lintsaepingi juhitakse konsoolilt, mille abil kontrollib operaator kõiki parameetreid. Sellelt annab ta masinale edasi vajaliku laua paksuse ning seejärel asetatakse saepea automaatselt õigesse kohta.


MMBB toodab standardsuuruses laudu: tavaliselt 27 × 155 millimeetrit; pikkus oleneb palgist. Praegu saetakse lahti kuus-seitse palki päevas.


„LT40 pinki on üsna lihtne kasutada,“ ütleb Anna Horda. „Pärast saagimist ja mõne lõike tegemist näete, kuidas see töötab, saate kõigest aru, ja see muutub teie jaoks lihtsaks. Pink ei nõua palju pingutusi, sest teeb peaaegu kõike ise.“


„Sisuliselt tõstab LT40 palgi maast lahti, laadib selle sängile, lõikab lahti, tagastab lauad, ja ainus asi, mida peate ise tegema, on need virna laduda.“
„LT40 pink on ohutu. Saepea liigub, kuid operaator ei kõnni selle kõrval. See on eemalt kaugjuhtimispuldiga juhitav, seega ohtu pole. Ja lintsae vahetamine on samuti lihtne. Masin ei vaja erilist hooldust. Põhimõtteliselt tuleb ära koristada saagimisalale tekkiv saepuru, ja seejärel saab edasi töötada.“


Teel ringmajanduse poole
ММВВ eesmärk on luua ringmajandus ja tekitada töökohti küladesse ümber Bergi, kus asub elektrijaam.
Teine idee seisneb elektrijaama juhtimise parandamises. „Praegu müüme soojuskilovatte, kuid meil on tarbimises kõikumisi. Kui toodame kilovatte elektrit ennekõike oma küladele ja seejärel müüme võrku, muudab see meid majandamise osas paindlikumaks.“
„Me ei muretse rahvastiku vähenemise pärast, sest see on meil juba niigi väike. Kuid nende mägikülade taasasustamiseks saame teha midagi olulist. Vajame reaalseid töökohti, kus on alaline, mitte hooajaline töö.“
Paljud inimesed sellest piirkonnast töötavad juba MMBB-s. Töötajaid on 34, pluss veel kuus inimest.
Seda ei oleks võimalik saavutada, kui iga linnavolikogu töötaks üksi, müües ainult oma puitu. Töölisi oleks vähem, sest töö oleks hooajaline. Nüüd on mastaabisäästu alusel võimalik saavutada suuremat kasumit, lisada oma tootele väärtust ja olla tõhusam.


„Peame jätkama tööd selle nimel, et parandada olukorda, kus me veel hästi ei toimi, ja jätkama töökohtade loomist, mida hädasti vajame.“
***