Säästev metsamajandamine Itaalia provintsi õitsenguks

By Martina Valentini, GreenPress EnvironMedia

Säästev metsamajandamine Itaalia provintsi õitsenguks

Video: Matteo Berlenga

 

Itaalias Torino provintsis asuv Consorzio Forestale Alta Val di Suza on viimase 20 aasta jooksul toetunud Wood-Mizeri lintsaeseadmetele, et saavutada säästva metsamajandamise kaht peamist eesmärki – kaitsta keskkonda ja kasutada tõhusalt puidutoorainet. 

 

 

„Hästi majandatav mets on kohaliku majanduse oluline osa,“ ütleb Consorzio Forestale direktor Alberto Dotta. Kliimamuutuste ja sagenevate loodusõnnetuste all kannatavas maailmas ei ole tõhus metsamajandamine enam pelgalt kontseptsioon. 

1953. aastal asutatud konsortsium haldab Alta Val di Suza 14 omavalitsuse metsi, mis laiuvad 18 000 hektaril. Säästev majandamine hõlmab metsade kaitse meetmeid ja planeerimist alates metsa majandamisest kuni radade hooldamiseni. Viimastel aastatel esile kerkinud aktuaalsemate ülesannete hulgas on loodusõnnetuste ennetamine. Konsortsium töötab selle nimel, et vähendada riske, mis on seotud selliste sündmustega nagu üleujutused, maalihked, laviinid ja tulekahjud. Loodust ja asulaid hõlmavas orus on kuuse-, männi- ja lehtpuumetsade tervis tihedalt läbi põimunud kohalike kogukondade elukvaliteediga. 

 

 

„Kui metsa õigesti majandada, jäävad selle funktsioonid – alates puidu tootmisest kuni bioloogilise mitmekesisuse säilimiseni – aja jooksul ammendamatuks,“ selgitab Dotta. „Hetkel töötame koos Torino ülikooliga katseobjektil, et kindlaks määrata parimad tuleohutusmeetmed.“ Üks huvitavamaid lahendusi on biomassi koguse vähendamine. „Vähendades biomassi 30-40%-ni,“ jätkab ta, „saame muuta tulekahju omadusi ja taltsutada teeäärseid leeke, mis muutuvad tõelisteks tulemüürideks.“ Tulekahjude ennetamise põhimõte jääb määravaks, tuues kasu metsadele ja kohalikele inimestele.

2000. aastate alguses muudeti konsortsium spetsiaalseks ettevõtteks, et optimeerida puidu kasutamist territooriumide kohandamiseks, sildade ehitamiseks ja infrastruktuuriks. 

 

 

„Just siis,“ selgitab Dotta, „investeerisime pinkidesse, alustades lintsaeraamist Wood-Mizer LT20. See masin töötab endiselt, muutes puitu saematerjaliks ja hõlbustades sildade, kõnniteede ja piirdeaedade hooldamist“. 

Konsortsiumi direktori sõnul on Wood-Mizeri tehnoloogia peamiseks omaduseks paindlikkus. Kuni 80-sentimeetrise läbimõõduga ja ligi kaheksa ja poole meetri pikkuste palkide lõikamiseks mõeldud LT20 on varustatud Setworksi elektroonikaseadmega, millega saab määrata plangu vajaliku paksuse. „Sellel masinal on palju eeliseid,“ lisab Dotta. „Väike, manööverdatav ja käepärane saeraam on end tõestanud nii mobiilsetel ehitusplatsidel kui ka staatiliselt meie peamises puidutöötlemistehases. Lühidalt öeldes on Wood-Mizer aastate jooksul ennast näidanud mitmekülgse ja töökindlana“.

 

 

Sisuliselt tähendab puidutoorme tõhus kasutamine sektorile ja selle töötajatele rohkemate võimaluste loomist. „Töötleme toorainet, mille kuupmeeter maksab 25–30 eurot, kuid pärast saematerjaliks muutmist võib hind tõusta 600 euroni kuupmeetri kohta,“ selgitab Dotta. Tänaseks töötab konsortsiumis üle kahekümne inimese. 1990. aastate alguses oli neid vaid neli.

***

 

Liituge meie uudiskirjaga
Teile saadetakse e-posti teel eksklusiivseid eripakkumisi, teavet uute toodete kohta ja kutseid eriüritustele!