Linnapuidu mõistlik kasutamine Londonis

Linnapuidu mõistlik kasutamine Londonis

Londoni plaatan (Platanus × acerifolia) on ameerika viigipuu ja idamaise plaatani hübriid. Üks selline plaatanipuu on seisnud Eric Streetil üle 130 aasta, pakkudes varjupaika mardikatele ja putukatele ning püüdes Londoni suitsusest õhust kinni süsinikku. Kuid viimastel aastakümnetel Londoni East Endis toimunud ehitusbuum on viinud selleni, et vana puu tunnistati ebaturvaliseks ja otsustati maha raiuda. Tulenevalt kasvavast huvist kohaliku linnapuidu vastu on plaatanist palk aga selgelt väärtuslik ressurss, mis võib huvi pakkuda keskkonnateadlikele mööbliostjatele.

 

 

Sellepärast muutus plaatan pärast maharaiumist ja kaheksateistkümne kuu pikkust kasutut seismist väärtuslikuks saematerjali virnaks: sellest valmistati kaunid iseloomuliku tedretähnilise tekstuuriga lauad, mida tuntakse pitsipuuna – see on nn „lasuurne puit“, mida saab kasutada kõrgekvaliteetsete sisustusesemete valmistamiseks.

 

Kuid rikkalikust plaatanipuust, mis istutati millalgi aastatel 1880–1890, et kaunistada tänava viktoriaanlikke terrasse, on kasu kohalikele koolidele koolipinkide valmistamiseks, rohelistele puidutöötlemiskogukondadele ja kohalikule heategevusorganisatsioonile, mis aitavad endistel süüdimõistetutel ning endistel narko- ja alkoholisõltlastel naasta normaalse elu juurde.

 

Wood-Mizeri meeskond Ühendkuningriigist jõudis mobiilse lintsae LT20-ga objektile hetkel, kui see oli täis kõikvõimalikke vabatahtlikke ja külastajaid, kes soovisid jälgida mobiilse saeraami tööd ja abiks olla laudade masinast virna teisaldamisel.

 

Niipea kui Wood-Mizer UK juht David Biggs demonstreeris palgikonksu mehaanilist eelist – teraskonksuga aasadel puidust käepidet –, veeretasid poisid rõõmsalt puutüved LT20 hüdrauliliste hoobade peale. Masinaga saab lõigata kuni 800 mm läbimõõduga palke, seega peab puutüvi olema vaba väljaulatuvatest okstest, muidu jääb see saepea avasse kinni.

 

Kui palk on Wood-Mizeri sängil, aitab hüdrauliliste laadimishoobade, külgtugede, rotaatori ja klambri süsteem suunata palki nii, et seda saaks veeranditeks lõigata – nii et saaks tangentsiaalse lõike aastarõngaste suhtes ja paljastada kauni pitsilise puidumustri, mis on „lasuursele puidule“ iseloomulik. Wood-Mizer tegi suurepärase lõike 2 mm paksuse saeteega, mis võimaldas puidu raiskamist vähendada. Värskelt saetud laudade kvaliteet oli suurepärane, minimaalsete lainetuste ja terajälgedega, mis vähendas oluliselt hööveldamise ja järeltöötluse aega.

 

Nagu kõikidel puudel, mis on Londonis pikka aega kasvanud, eriti nendel, mis elasid üle Teise maailmasõja, esines ka Eric Streeti plaatanil vähesel määral metallsuletisi. Šrapnelli puu sisse ei sattunud – oli ainult okastraati ja kõvasti sisselöödud naelu. Kui tera satub puidus sellise takistuse otsa, on tulemuseks sae purunemine ja konarlikum lõige, kuid saime hakkama vaid kolme teravahetusega.

 

Wood-Mizeri pink töötas kogu päeva vahetpidamata ja tootis üle 60 erineva laiuse ja pikkuse ning 32 mm, 38 mm ja 150 mm paksuse laua, mis kõik ka korralikult virnastati. Õhu käes kuivamiseks peab see virn olema varikatuse all vähemalt aasta.

 

Neid laudu vaadates on lihtne ette kujutada selle kauni pitsfiligraaniga kohvilaudu, toole, söögilaudu, riiuleid ja muid armsaid pisiasju. Vana plaatan Eric Streetilt alustas oma järgmist elu!

***

Liituge meie uudiskirjaga
Teile saadetakse e-posti teel eksklusiivseid eripakkumisi, teavet uute toodete kohta ja kutseid eriüritustele!