Pensionil insener loob Prantsusmaal ainulaadseid täispuidust tooteid
Märksõnad

Henri Kurzaj on Poola päritolu Prantsuse ettevõtja, kes on puiduga tegelenud peaaegu 6 aastat. Tema ettevõte Forest-Ethik disainib ja toodab kohalikust puidust originaalpuittooteid. Talle meeldib elada väikeses Sainte-Marie-d'Alvey külas Chemin-du-Freney lähedal, kus sõna „frêne“ tähendab saaremetsade rohkust. „Olen alati tahtnud leida kohta, kus looduses lõõgastuda. Kuna olen pensionil ehitusinsener, kes on palju reisinud ja külastanud erinevaid ehitusobjekte, tahtsin ma osta maad ja nautida iga päev loodust,“ tunnistab Henri. Tõepoolest, annab tema 14 hektari suurune mets ja põld suurepärase võimaluse linnulaulu kuulamiseks ja puude kasvu jälgimiseks.
Savoy on Prantsusmaa piirkond, mis asub Alpide jalamil Šveitsi ja Itaalia piiril. See on tuntud mitte ainult suurepäraste tingimuste poolest mägironimiseks, vaid ka originaalsete kohalike toodete poolest. Kohalikku „Savoy“ sildiga märgistatud juustu ja veini peetakse Prantsusmaa parimaks. Nagu ka täispuidust mööblit. „Usun, et meie piirkondlike metsade täispuit on üllas ja ilus, ning seetõttu tuleks seda väärtustada ja austada,“ tõdeb Henri Kurzaj.
Kuigi Henri on pensionil ehitusinsener, elab ta endiselt aktiivset ärielu. „Inspiratsiooni ammutan mind ümbritsevast metsast. Siin on palju puid, eriti saarepuid. Lisaks on piirkonnas tihe konkurents mööblit ja puittooteid tootvate ettevõtete vahel. See on nagu väljakutse iseendale – võtta osa konkursist, pakkudes klientidele oma originaalseid puittooteid,“ märgib ta.






„Mul on hea meel, et saan oma klientidele pakkuda kaunist kohalikku puitu, mis ei tule mõnelt kaugelt mandrilt. Olen uhke, et saan oma metsast pärit puiduga töötada. See annab mulle tõelist inspiratsiooni.“
Henri oli puidutööst lummatud veel enne oma esimese puidutöötlemisettevõtte Forest-Ethik asutamist. Alguses kujundas ja lõi ta oma töökojas väikeseid ja lihtsaid tooteid, kuid peagi liikus ta nähtavamate toodete poole, nagu lauad, pingid, toolid või riiulid – kõik naturaalsest täispuidust.
„Puidu juures meeldib mulle selle iseloom. Iga palk, mida ma lõikan, on erinev, isegi kui puit on sama. Puit on alati erinev pinna, lõhna ning välimuse poolest,“ märgib Henry.




Forest-Ethik pakub täispuidust tooteid, mis on loominguliselt disainitud ja valmistatud ülima täpsusega. „Mina olen selle loomingu autor. Loon ise kontseptsiooni ja konstruktsiooni, ning samuti monteerin. Tänu varasemale protsessiinseneri ametile on mul piisavalt teadmisi ja kogemusi, et kõik tootmisetapid ise läbi viia,“ räägib Henri.
„Oma projektides püüan iga kord luua midagi täiesti uut, midagi, mida enne mind turul polnud. See võib olla laud, tool, mööbel – põhiliselt see, mis ei vasta ühelegi tuntud koolkonnale, kombineerituna terase ja metalliga. Ma tean, kuidas seda teha. Mul on patent nimega Forest-Ethik.“




„Inimestele meeldivad väga puidu loomulikud kujundid ja mustrid, eriti kui need on tootes nähtavad. Seetõttu püüan puiduga töötades hoida loomulikke vorme, kumerusi ja teravaid nurki alles,“ selgitab ta.
Näib, et puit ei inspireeri mitte ainult käsitöölisi nagu Henri, vaid ka kliente, kes tulevad välja värskete ideedega puittoodete osas.
„Minu klientidele meeldib puidu ja metalli loominguline kombinatsioon. Kuulan nende ideid ja mõtlen välja, kuidas muuta nende visioon reaalseks tooteks. Vahel üllatun, kuivõrd loomingulised kliendid on,“ tunnistab Henri.




Henri poolt kasutatavate masinate ja tööriistade hulka, alates lihtsast mootorsaest ta enda metsas surnud või kahjustatud puude langetamiseks ning lõpetades erinevate höövel-freespinkidega, kuulub ka Wood-Mizeri LT20 hüdrauliline lintsaepink.
„Mulle meeldib see saeraam oma funktsionaalsuse, mobiilsuse ja hea jõudluse poolest. Lõikan palke pikkusega 5,5 m ja läbimõõduga üle 60 cm ning saavutan alati suure lõiketäpsuse. LT20 on varustatud Setworksi elektroonilise joonlauaga plaadi paksuse automaatseks seadistamiseks,“ selgitab Henri.




„Kõigepealt pean nägema palgi kuju ja pikkust. Seejärel laadin hüdraulilisi funktsioone kasutades palgi saeveski sängile, pööran seda, et leida parim asend, ja surun stabiilsuse tagamiseks vastu sängi. Lõpuks alustan lõikamist – niimoodi!“
Henri tunnistab, et on sobivat saeraami otsinud juba pikka aega. Alguses oli tema põhiliseks palkide lõikamise tööriistaks mootorsaag, sest see oli ainus suhteliselt lihtne viis, mida ta tol ajal teadis. Kuigi Henri püüdis plaadi pinda võimalikult ühtlaseks muuta, oli lõikamisprotsess liiga keeruline ja aeganõudev, ohutusstandarditest rääkimata.
Seejärel jätkas Henri katsetamist raamil mootorsaega ning proovis kasutada mõnda Itaalia ja Kanada saeraami. Sellegipoolest ei jõudnud ükski variant ligilähedalegi sellele, mida ta ühelt healt saeraamilt ootas.




„Umbes 5 aastat tagasi olin Lyonis näitusel ja nägin esimest korda Wood-Mizeri mobiilset saeraami. Olin sellest läbimõeldud, praktilisest ja professionaalsest disainist vaimustuses. Mõtlesin tookord: see ongi vastus kõigile mu küsimustele saeveski kohta,“ meenutab Henri.
Henri helistas Wood-Mizeri Prantsusmaa esindusse ja sai teada, et masinad valmistatakse Poolas asuvas tehases. Seejärel otsustas ta võtta ühendust Poola töötajatega, et saada teavet oma emakeeles.
„See oli väga sõbralik vestlus. Nüüd oli küsimus selles, kas ma olen valmis sellesse masinasse investeerima. Võtsin otsuse vastu ja olen rahul sellega, kuidas kõik välja tuli,“ räägib Henri.
Täna töötab Henri kuni 60 cm laiuse materjaliga, ja kui on vaja suuremas mõõdus mööblit valmistada, palub ta abi puuseppadest kaaslastelt, kes talle puitkonstruktsiooni kokku panevad. Edaspidi tahaks ta kõike teha ise, seega kaalub ta Wood-Mizeri höövel-freespinkide ostmist. „Tahan suuri puitkonstruktsioone teha ise,“ ütleb Henri. „Ma tean, et höövelpinkidega saab see olema lihtne!“






***