Puidutöötlemise õppimine Rootsis

Puidutöötlemise õppimine Rootsis

 

Iga kord, kui Rootsi ettevõtja David Virén lülitab höövli sisse , tunneb ta, et hakkab puidu kohta midagi uut õppima. „Minu jaoks on see midagi enamat kui töö,“ selgitab ta. „See on õppeprotsess, mis pakub suurt rahuldust.“ 

„Kõige parem asi puidu töötlemisel on see, et teil jätkub pidevalt õppimist. Küsimusi tekib isegi siis, kui olete aastaid töötanud ja teil on palju kogemusi. Oletame, et täidate eriprofiili valmistamise tellimust. Te ei tea kunagi ette, kuidas see õnnestub. Ja kui lõpuks kõik läheb plaanipäraselt, siis viite tegelikult ellu oma mõtteid. See on eriline tunne,“ tunnistab David. 

Tema ettevõte woodab, mis asub Torsåkeris, väikeses külas Kesk-Rootsis Gästriklandi provintsis, on väike pereettevõte, kus on vaid kaks töötajat, isa ja poeg. „Tööjaotus on meil väga lihtne. Isa töötab lintsael LT70 ja mina olen horisontaal-lintsae HR115 ja neljakülgse höövli ja freesi MP360 operaator,“ räägib David. „LT70 abil tükeldame palgid ja valmistame prussid ette edasiseks töötlemiseks masinatel HR115 ja MP360. Toodame ise saematerjali, et oma klientide projekte ellu viia.“

 

 

David päris kire puidutöötlemise vastu oma isalt Larsilt, kes alustas Wood-Mizer LT40 lintsaeoperaatorina. Lars on kogenud saemees, kellel on 25-aastane kogemus. Nüüd saeb ta täiustatud pingi LT70 abil ja tunnistab, et hindab oma töös enim looduslähedust ja värsket õhku, ehkki ta jakk on pidevalt saepurune ja käed suurema osa päevast vaigust kleepuvad. 

Mõni aasta tagasi vahetas Lars oma vana LT40 saeraami välja kiirema ja tootlikuma LT70 vastu. Ta tunnistab, et uue LT70 saeraamiga on lõbusam töötada: rohkem mugavust, kiirem saagimine ja täpsem lõikamine. Eelmine saeraam LT40 osutus töökindlaks masinaks, mis on võimaldanud Larsil pikka aega ajada oma saeveskiäri. „Isa ostis LT40 meie metsa ülestöötamiseks. Talle laekus siiski nii palju palveid ja tellimusi, et lõpuks otsustas ta saeraami ärilisse kasutusse võtta ja müüa valmis saematerjali kohalikele ostjatele. LT40 oli tal pidevalt koormatud,“ räägib David. „Seoses kasvava nõudlusega saematerjali järele otsustas isa minna üle võimsamale pingile LT70. Sellel saeraamil on hüdraulilise sängi, automaatse lauapaksuse reguleerimise, suurema võimsuse ja lõikekiiruse funktsioonid. Seega tasus LT70-le üleminek ennast täielikult ära.“ 

 

 

David alustas puiduga töötamist 1998. aastal. Ta alustas suure höövelpingi operaatorina. 2019. aastal otsustas ta hakata ettevõtjaks ja avas oma puidutöötlemisettevõtte, et töötada koos isaga. „Idee on selles, et isa valmistatud saematerjali töödeldakse HR115 ja MP360 masinatega ning viimistletakse lõplikeks puidutoodeteks,” räägib David. 

Kuid esimesed kuud kujunesid Davidi jaoks raskeks. „Ettevõtlusega alustamise korral oli kõige olulisem hüpata stabiilse palgaga vanast elust välja oma ettevõtte juhtimise pingelisse maailma. Minu jaoks oli üleminek raske,“ räägib David. 

 

 

„Ettevõtlus on täna palju lihtsam, sest õppisin kasutama Wood-Mizeri masinaid.“

„Kahtlemata oli meie jaoks kõige tähtsam LT70! Kiirus, vastupidavus, täpsus, kasutusmugavus, elektrooniline joonlaud, lihtsus – kõik need on kooskõlas meie eesmärkidega,“ räägib David. 

Kui saematerjal on valmis, kasutab David järgnevaks puidu lõikamiseks pinki HR115. „Valisin selle masina, et säästa isa aega. Nüüd ei pea ta enam laudu tegema lintsaepingil. See lõikab suuri palke prussideks või plankudeks, mis on ette nähtud pingiga HR115 edasiseks saagimiseks. See suurendab tunduvalt tootmise efektiivsust,“ selgitab David. Viimasel etapil kasutab David valmistoote valmistamiseks MP360 höövlit/profileerimismasinat. „Nagu näete, panime kokku väikese tootmisliini, mis sisaldab kolme Wood-Mizeri pinki. Alustame palkide saagimisega, mis on isa töö, seejärel valmistan horisontaalsaega väikesed lauad ja prussid ning lõpuks valmistan pingil MP360 valmistooteid nagu põrandaliiste, voodrilaudu ja põrandalaudu,“ räägib David. 

 

 

Rootsi majanduses on puidutööstusel oluline roll. Metsad katavad kaks kolmandikku territooriumist ja rootslastel on pikad puidutöötlemistraditsioonid. Riigis ringi reisides näete metsa varjus või järve ääres maju ja puitehitisi. Need imelised ehitised vajavad loodus- ja inimsõbralikku, kergesti kättesaadavat ja suhteliselt hõlpsasti kasutatavat ehitusmaterjali. 

„Lisaks tavapärastele ehitusmaterjalide tellimustele paluvad meie kliendid mul valmistada puitmaterjale nende majade ja hoonete taastamiseks. Nad vajavad oma kodu algse stiili säilitamiseks kindla profiiliga laudiseid ja paneele,“ selgitab David. „Restaureerimisäri on tohutu suur. Inimesed ei taha vana puitmaterjali jäätmena ära visata. Nad soovivad, et majad säilitaksid on algse välimuse. Pingi MP360 abil saan pakkuda oma klientidele väga erineva profiiliga puidust toorikuid. Ja selliste mittestandardsete tööde vajadus suureneb pidevalt.“

 

 

David ja tema isa toetuvad kohalikule Wood-Mizeri edasimüüjale Mekwood AB-le. „Nad pakuvad suurepärast teenindust ja tuge. Hea, et meil on olemas Kjell Larsson (kohalik edasimüüja), kellele võib igal ajal helistada, sest saekaatris töötades võib alati vaja minna osi, õli, lõiketeri või lihtsalt tehnilisi nõuandeid. Kiire teenindus ja suhtlus on väga olulised,“ ütleb David. 

„Soovin uuendada oma höövel-/freespingi viie spindliga versioonile MP365, et toota veelgi keerukamaid profiile vaid ühe masinaläbimisega. Tänu pingile MP365 on meil võimalik teha klientidele veelgi keerukamaid tellimusi,“ ütleb David Virén.

 

Liituge meie uudiskirjaga
Teile saadetakse e-posti teel eksklusiivseid eripakkumisi, teavet uute toodete kohta ja kutseid eriüritustele!