Tulekahjudest kuni majanduse elavnemiseni: kuidas aitavad Wood-Mizeri masinad Itaalia küla taastada

By Martina Valentini, GreenPress EnvironMedia

Tulekahjudest kuni majanduse elavnemiseni: kuidas aitavad Wood-Mizeri masinad Itaalia küla taastada

Video: Matteo Berlenga

 

Neli aastat pärast Itaalia ja Prantsusmaa piiril Val di Susa orus puhkenud metsatulekahjusid ravib kohalik ühistu nimega La Foresta metsahaavu, et anda puidule väärtust juurde selle igas vormis. 


Pealtnägijad meenutavad tulekahjude päevi kui „apokalüpsist“: öö, suits ja leegid, mis ähvardavad asustatud piirkondadele liiga lähedale hiilida. Neli aastat pärast Val di Susat tabanud tulekahjusid kogevad Mompantero ehk katastroofi ühe epitsentri elanikud endiselt selle öö sündmusi, nende ajutist evakueerimist ja piinavaid tundeid, mida on tänapäeval juba raske sõnadesse panna. 2017. aasta oktoobri lõpus, kui kustutati viimased tulekahjud, näitas mägi oma haavu: tuhanded hektarid kõrbenud puid, tohutul hulgal puitu maas ja oht silmapiiril: uute tulekahjude ohust üha suureneva mullaerosiooni ohuni.

 

 

Ühesõnaga, olukord oli kriitiline. Sellest Torino provintsi äärealal asuvast mõnevõrra karmist ja väga heldest orust avaneb vaade Prantsusmaa piirile, ning kohalikud elanikud ei tea, mis on apaatia. Varrukate üles käärimine ja asja kallale asumine on selle piirkonna jaoks alati olnud norm. Täna taaskäivitatakse haavatud ala ja looduskatastroof on muutumas säästva arengu parimate tavade juurutamise võimaluseks.


Tooraine kokkuhoid ja jäätmete koguse vähendamine

„Uute tulekahjude vältimiseks pidime suurema osa puidust maapinnalt viivitamatult eemaldama,“ selgitab La Foresta di Susa ühistu liige Giorgio Talachini. 

 

 

„Samal ajal alustasime tööd erosioonitõrje kallal, kasutades osa sellest puidust,“ lisab ta. See võimaldas meil käivitada võimalikult nutika strateegia – ennetusstrateegia. 

„Hädaolukordade vältimine on väga oluline: see maksab vähem kui tagajärgede likvideerimine ja mis peamine – mets säilib.“ 

Ühistu töötab edukalt kahes suunas: puidutoorme maksimaalne kasutamine ja puidujäätmete koguse oluline vähendamine. Mõlemad eesmärgid saavutatakse Wood-Mizeri tehnoloogiaga, milleks on puidu lõikamine kitsa lintsaega. Sorteerimisplatsil valivad La Foresta ühistu töötajad palgid välja ja jaotavad need vastavalt nende omadustele laiali. Siin lõigatakse palgid vajaliku pikkuseni. Enam kui 200 hektaril laiuvast metsatehasest viiakse puit umbes 15 kilomeetri kaugusele Susa linna, kus see sorteeritakse: väärtuslikumad osad saadetakse saeveskisse ning vähemväärtuslikku materjali kasutatakse puitlaastu tootmiseks. „Wood-Mizeri pingiga saame tulekahju järel korjatud puidu maksimaalselt ära kasutada,“ selgitab Talachini. „Kõige kõrgema kvaliteediga puitu kasutatakse mööbli, laudade ja toolide valmistamiseks või sisustuselementide loomiseks.“

 

 

Jäätmete minimeerimine

Peamiseks puidutöötlemismasinaks on lintsaeraam Wood-Mizer LT40, mis on tootja sõnul võimeline tagama suure saagikuse ja peab vastu tundidepikkusele töötamisele. Konstruktsiooniomadused võimaldavad saagida palke läbimõõduga kuni 90 sentimeetrit ja pikkusega, mis võib ületada 8,5 meetrit. Wood-Mizer tuletab meelde, et see masin on loodud suure lõiketäpsuse tagamiseks, tekitades sealjuures minimaalselt saepuru. Masin on varustatud elektroonilise joonlauaga Setworks, et seadistada saag kiiresti etteantud paksusega laudu lõikama, ning samuti veepaagiga tera otseseks määrimiseks, et saag lõikamise ajal puhtana hoida. Saetee on vaid 2 mm laiune, seega igast palgist saab rohkem laudu ja vähem saepuru, mida hinnatakse tooraine säästliku kasutamise suhtes tähelepanelikus ühistus väga kõrgelt. Talachini räägib: „Meie töö on puidust valmistoodete loomine, ja saepuru saadame me edasi kasutamiseks bioenergeetika valdkonnas. Nii saavutame jäätmevabaduse.“

 

 

Wood-Mizer ja La Foresta: koostöö ühise tuleviku nimel

Val di Susas asuv La Foresta ühistu on tegutsenud alates 1995. aastast, teenindades infrastruktuuri peamiselt ebasoodsates piirkondades, kuhu pääseb ainult spetsiaalsete vahenditega: köisteed, maastikuekskavaatorid ja helikopterid. Tegevuse põhieesmärk on ilmselgelt säästev metsamajandamine, mis saavutatakse kvaliteedistandarditest kinnipidamise, madala jäätmetasemega ülitõhusate seadmete kasutamise ja operaatorite koolitamise kaudu. Wood-Mizer on seda toetanud juba 15 aastat.

 

 

„Valisime Wood-Mizeri seadmed, hinnates eelnevalt laia valikut alternatiivseid tehnoloogiaid.  Pärast nii palju aastaid kestnud koostööd oleme rahul masina suurepärase jõudluse, müügijärgse teeninduse ja võimalusega tänu headele suhetele ettevõttega olla alati kursis uute turutrendidega,” räägib Talachini. „Meie koostöö areneb. Hiljuti soetasime puidu sekundaarseks töötlemiseks Wood-Mizeri höövli.“


Kui oluline on tõsta toote väärtust 

Talachini usub, et kvaliteetsete seadmete kasutamine on edu saavutamise võti turul, kus toodete täiustamine on esmatähtis. Viimastel kuudel on ettevõtet tabanud üle kogu turu käinud tõusev hinnatorm, mis saavutas ajaloolise hinnarekordi üle 600 euro ühe kuupmeetri puidu kohta. Septembris elevus vaibus, jättes ruumi karuturu korrektsioonile. Kuid kogemus näitab, et kulude muutlikkus on ümberkujunevate ettevõtete jaoks alati potentsiaalne lõks. „Toote väärtuse suurendamine on ülioluline,“ järeldab Talachini. „Tegutseme kohalikul tasemel, kuid peame tegelema globaalsel tasemel kujunevate hindadega. Seetõttu peame looma suurema lisandväärtuse, et ettevõte saaks edukalt areneda ja turul edasi liikuda.

 

***

Liituge meie uudiskirjaga
Teile saadetakse e-posti teel eksklusiivseid eripakkumisi, teavet uute toodete kohta ja kutseid eriüritustele!