Saksa mootorrattur taastab Saksimaal vana mõisat

By Kirsten Longmuss, Wood-Mizer Germany

Saksa mootorrattur taastab Saksimaal vana mõisat

50-aastasel Sylko Schlenstedtil ja tema perel on vana mõis Saksimaa väikeses külas Hohenölsen-Kleindraxdorfis, mis umbes 650 aastat tagasi asutati hõbedakaevanduse kõrvale.

Schlenstedtide mõis kuulus varem aristokraatlikule von Reußi perekonnale. Pärast II maailmasõda ja enne Berliini müüri langemist 1989. aastal oli siin kolhoos, kus töötasid Sylko vanemad. Lapsena mängis ta maa-alustes käikudes, keldrites ja rõukudes, pidades neid millekski laste mänguväljakute laadseteks. 1998. aastal pandi see juba vananenud ehitis müüki ja Sylko naisel tuli mõte, mis muutis täielikult nende elu: Schlenstedtid otsustasid mõisa ära osta.

Raha ei olnud piisavalt ja neil tuli laenata, kuid lõpuks suutsid Schlenstedtid selle kinnisvara omandada. Kuid eufooria asemel nad mõistsid, et ilmselt kulub 20 aastat rasket tööd, et mõis korda saada.

 

 

Nende kaks poega suhtusid olukorda kergemalt. Nad otsustasid vanemaid aidata ja alustuseks meenutasid neile väga sobivalt vanasõna: ainult kõndides jõuab kohale. Kõik mõistsid, et mõis on liiga suur, isegi arvestades pere kasvu tulevikus. Ainuüksi katusealune on 1000 kuupmeetrit.

Teisalt on ruumi vaja nii perele kui ka sõpradele ja mootorratturite klubile, mille Harley-Davidsoni entusiast Sylko lõi 1992. aastal. Klubi nimi on „The Dark Forces“ ehk „Pimeduse jõud“.

Praegu elab mõisas viis peret, kes vabal ajal remondivad ajaloolist 19. sajandist pärit hoonet. Sylko ise töötab veoautojuhina hommikul kella 7.00-st kuni õhtul kella 19.00-ni ja enne magamaminekut plaanib maja restaureerimistöid. Tema pojad Robert ja Bastian töötavad lukkseppadena kohalikus väikeettevõttes.

Euroopas tavapärase kollektiivse telerivaatamise asemel ehitavad kõik, sealhulgas naised, pärast tööd tellistest seinu, saevad puitu ja remondivad katust.

Alguses oli raske. Läks vaja mitu kuud, et võlvlagedelt lubjakihid maha kraapida.

Õnneks olid neid vabatahtlikud abilised – mootorratturite klubi „Pimeduse jõud“ liikmed. Nad tõid mahajäetud puidust sillalt demonteeritud laudu ja palke, mis said omale uue elu maja eeshoovis puidust verandana. Suviti kogunetakse seal ja räägitakse mootorratturite lugusid!

 

 

Katuse valmistamiseks kasutatud puit oli huvitav probleem, sest standardmõõdus saematerjal ei sobinud selle hoone taastamiseks. See oleks kogu projekti oluliselt kallimaks teinud, kuna puit oleks tulnud saagida eritellimusega. Sageli on restaureerides vaja vaid paari lauda ja kogu töö seisab seni, kuni oodatakse, kas saeveski saab selle väikese, kuid ebastandardse tellimuse täita.

Peaaegu paratamatult tõi see kaasa otsuse hakata oma jõududega puitu saagima. 

Pärast mõningaid otsinguid ja arutusi soetasid nad endale väikese saepingi Wood-Mizer LT20B. Nad ei vajanud hüdraulilist palkide pealelaadimist, kuna mõisas on mitu tõstukit, kuid Schlenstedtid ja nende sõbrad soovisid, et tööpingil oleks elektriline saepea etteanne. Samuti meeldis neile väga saeraami hind, mis osutus väga vastuvõetavaks.

 

 

Kui neil on vaja liiste, laudu, sambaid või talasid, siis nüüd nad lihtsalt veeretavad palgi sängile, saevad sellest vajaliku kuju ja mõõduga toorikud ning tööd saab ilma seisakuteta jätkata!

Tänu sellele, et valmis saematerjali asemel saetakse puitu ise, sai Saksa pere võimaluse nii taastada vana mõis kui ka alustada ka oma äriga. Algselt oli neil Wood-Mizeri tööpinki vaja ainult mõisa restaureerimiseks, kuid aasta hiljem kulub neil 50% ajast sellele, et saetakse puitu klientidele. See annab pere elule hoopis uue aspekti ja ka uue tuluallika.

Schlenstedtid paigaldasid ostetud lintsaepingi suurde vanasse ruumi, kus olid tõstuk ja plats palkide ladustamiseks. Kohe tuli neile ka esimene tellimus ja neil tuli saagida 100 kuupmeetrit männipuitu.

Pikemas perspektiivis tahab pere saavutada täieliku finantsvabaduse ja olla isemajandav, toetudes oma tallidele, aedadele, päikesepaneelidele ning tuludele, mida saadakse puitu saagides ja küttepuid tehes.

 

 

Pea kõik mehed maailmas unistavad Harley-Davidsoni mootorratastest, kuid Schlenstedtil on neid garaažis mitu, lisaks suurepäraselt taastatud Norton!

Mootorratturid klubist „Pimeduse jõud“ kohtuvad kaks korda nädalas lähedal asuvas klubis ja kaks korda aastas korraldavad suure peo, kus osaleb 300–400 inimest ja õhk vibreerib mootorrataste mürinast.

 

 

Inimene vajab elus väärt ülesandeid. Nagu kõlab rüütlite vanasõna: „Siegen kommt nicht vom Liegen“ ehk lamades võitu ei saavuta. Kogu pere nõustub sellega ja Sylko Schlenstedt on õnnelik inimene.

***

Liituge meie uudiskirjaga
Teile saadetakse e-posti teel eksklusiivseid eripakkumisi, teavet uute toodete kohta ja kutseid eriüritustele!