MEIE METSAD: uus vaade Rumeenia metsatööstusele

Wood-Mizer Film

 

Wood-Mizer esitleb uut filmi, mis räägib loo kestliku arengu põhimõtteid toetavatest Rumeenia puidutöötlejatest. Rumeenias ei ole metsad üksnes ressurss, vaid ka osa rahvuslikust identiteedist. Filmis „Meie metsad“ rõhutavad valdkonna esindajad, et pikaajaline ja kestlik metsa kasutus, vastutustundlik metsa majandamine ja nüüdisaegsed tehnoloogiad aitavad metsa säilitada ja suurendada ning samal ajal saada metsast nii majanduslikku kui ka sotsiaalset kasu.

 

„Kõik armastavad puitu ja tahavad, et neil oleks kodus midagi puidust, kuid ühiskonnas on metsameeste ja puiduga töötavate inimeste suhtes palju vaenulikkust,“ räägib Rumeenia metsameeste ühingu president Ciprian Muscă.

See paradoks on täna Rumeenia metsade üle peetava arutelu keskmes. Vaatamata sellele, et puit on endiselt riigi üks peamisi ressursse, tegutseb valdkond avaliku arvamuse ja keskkondlike kartuste surve all.

 

 

„Elame kohas, kus meid ümbritseb tohutu rikkus, ja meie kohustus on seda rikkust tulevaste põlvede jaoks hoida,“ märgib Dorin Văideanu, puitmaju ehitava ettevõtte Doralnic omanik.

Rumeenias on puiduga töötanud mitu põlvkonda meistreid ja paljudes piirkondades ei ole puidu töötlemine mitte ainult traditsioon, vaid see on ka majanduslikult vajalik.

 

 

„Ainult põllumajandusega ei olnud enam võimalik peret ära toita,“ räägib Bota Viorel, kellele kuulub puidu töötlemisega tegelev ettevõte Vasicon Star SRL. „Seetõttu hakkasime tegelema puiduga.“

Täna on Rumeenia metsatööstus muutumas. Vananenud seadmed ja raske füüsiline töö asendatakse järk-järgult moodsate ja tõhusate tehnoloogiatega. See aitab tõsta tootlikkust, vähendada jääke ja muuta kestlik metsamajandus paremini teostatavaks.

„Varem töötasime vananenud seadmetega ja meie töö tähendas suurt füüsilist koormust. Ühel hetkel otsustasin seda muuta. Nüüd me ei rüga enam nii nagu varem,“ räägib Bota Viorel.

 

 

Tema jutus kõlab pidevalt kestlikkuse teema. Nii metsatööstuses kui ka puidutöötlemises kasvab teadlikkus sellest, et metsa kasutamise kõrval tuleb seda ka taastada. Täna omab ligi 40% Rumeenia metsadest FSC sertifikaati, mis tähendab, et puidu saamiseks kasutatakse seal kestlikke meetodeid.

„Suhtume väga hoolikalt sellesse, kuidas metsa raiutakse ja puitu kasutatakse. Peame kestlikkust oluliseks kõiges, mida teeme,“ rõhutab Dorin Văideanu.

 

 

Uus põlvkond metsanduse spetsialiste näeb puitu mitte ühekordselt kasutatava materjalina, vaid taastuva ja perspektiivse ressursina.

„Puit on tuleviku ressurss. Seda õigesti mõistes saame elada palju tervislikumalt,“ räägib Ciprian Muscă. „See on ainus materjal, mis on isetaastuv.“

 

 

Paraku ei sõltu valdkonna tulevik mitte ainult seadmetest ja tehnoloogiatest, vaid ka sellest, kas ühiskond õpib puitu ja sellega töötavaid inimesi hindama.

2024. aastal võttis Rumeenia parlament vastu uue metsaseadustiku, mille eesmärk on metsi kaitsta. Uue seadustiku järgi hakatakse kontrollima metsateid, kehtestatakse uued metsaga seotud rikkumised ja iga metsaga tehtav toiming registreeritakse.

„Oleks väga hea, kui meie järglased mõistaksid puidu jälgitavuse tähtsust ja õpiksid andma puidule väärtuse läbi tootlikkuse, mitte teiste meetoditega,“ räägib Liviu Țiplic puidutöötlemise ettevõttest Rotil Prest SRL.

 

 

Selmet metsade kasutust peatada, kutsuvad filmi tegelased üles metsi mõistlikult ja kestlikult kasutama, et areneks nii loodus kui elukooslus.

„Peame jätkuvalt püüdlema arengut,“ räägib Liviu Țiplic. 

„Nüüd ootame, et lapselapsed võtaksid meie töö üle,“ lisab Bota Viorel.

 

***

Liituge meie uudiskirjaga
Teile saadetakse e-posti teel eksklusiivseid eripakkumisi, teavet uute toodete kohta ja kutseid eriüritustele!